Květen 2011 ve sbírce u Pavlíčků

Letos byl květen na květy slabší, hodně toho totiž odkvetlo v dubnu, ale i tak účastníci prvomájového Odemykání skleníků mohli obdivovat krásu rozkvetlých echinocereusů. Ti, kteří se na odmykání nedostali, si mohou krásu květů vychutnat v této rubrice.

Echinocereus triglochidiatus SB 479, Apache Co.

Jako první se podíváme na Echinocereus triglochidiatus SB 479 z arizonského okresu Apache Co. - tyhle rostlinky jsem vysel před více než 20 lety, a dnes dorostly výšky asi 5 cm. Jsou to tedy miniaturky, které zůstávají pod stříškou i přes zimu.

Echinocereus coccineus ssp. roseus SB 236

Echinocereus coccineus ssp. roseus SB 236, mají hodně netypickou barvu květů, někdy mám pocit, jestli se nejedná o mýlku ve jménu – ale kdo to prokáže?

Echinocereus coccineus SB 406

Další Echinocereus coccineus – který už 4 roky roste a kvete ve stráňce sousedů přes ulici. Jedná se opět o Brackův sběr SB 406. Rostliny celoročně bez krytu jsou v mnohem lepší formě, než ty u mně ve sbírce.

PEchincereus fitchii SB 861

Opravdovým šperkem se smaragdovým kamenem uprostřed květu je Echincereus fitchii SB 861. Takové květy se ve sbírce jistě nepřehlédnou.

Na jaře – ale pak i opakovaně, až do podzimu – kvetou astrofyta. Dnes se zastavíme u druhů z okruhu A. capricorne. Jako první si prohlédněme nádherný exemplář A. niveum v. nudum PP 377, který roste na západ od Cuatro Cienegas. Možná, že se objevila další lokalita, hodně na jih od té jediné známé. Je to nejsevernější zástupce komplexu A. capricorne.

Astrophytum niveum v. nudum PP 377

Astrophytum capricorne jsou populaci od populace docela odlišné, a často je na první pohled zřejmé, kde má ta či ona rostlina původ. Projel jsem docela dost míst, kde jsem měl možnost tyhle krásné rostliny studovat, pokud přemohu svou pohodlnost, mohl by o tom zkraje roku 2012 vzniknout Speciál, jako příloha časopisu Kaktusy. Řekl bych, že si náš časopis drží nadsvětovou úroveň – a kdo z čtenářů má o odběr zájem, může najít spolek ve své blízkosti (viz http://www.cs-kaktusy.cz/), nebo objednat odběr na adrese betak@volny.cz.

Astrophytum capricorne SB 323

Na obrázku je A. capricorne ze sběru Stevena Bracka poblíže Saltilla, nabízeno pod číslem SB 323.

Astrophytum capricorne SB 331

Další „kaprikorn“ roste u Higueras, Steven sběr označil číslem 331.

Astrophytum senile v. senile PP 457, El Amparo

Do okruhu A. capricorne patří i A. senile v. senile (PP 457), nejjižnější zástupce okruhu. Semena jsem sbíral na místě, kde před skoro sto lety sbíral i náš cestovatel A. V. Frič, který také rostlinu podle šedivých tenkých a dlouhých trnů pojmenoval.

Escobaria orcutii koenigii SB 92, Luna Co.

Rod Escobaria představuje jen nemnoho druhů, jedná se o miniaturky, jež moc hezky kvetou. Povšimněte si zpeřených okrajů okvětních lístků. Jedná se o Escobaria orcutii koenigii SB 92, rostoucí v novomexickém okresu Luna Co.

Gymnocactus beguinii, Hipolito, Coahuila

Na velkém areálu v severním Mexiku rostou gymnocactusy, nověji tento rod najdete i pod označením Turbinicarpus. Tyhle krásné rostliny rostou v okolí Hipolito (Coahuila).

Islaya spec. KK 1161

Odskočíme si i do jižní části kontinentu, do Peru. Tyto překrásné šperky našel náš cestovatel a znalec – Karel Kníže. Ještě nemají jméno – takže Islaya spec. KK 1161, rostou v okolí Ilo.

Mammillaria luethyi

A zpět do Mexika – nedaleko od hranic s USA roste tato kráska – Mammillaria luethyi. Lokalita – donedávna velmi tajná – už zaznamenala šlápoty českých cestovatelů. Neni to dlouho, co jedna rostlinka byla k mání za 600 Kč, dnes ji v pohodě seženeme za padesátku.

Mediolobivia orurensis KK 798

Opět jih kontinentu, droboulinké rostlinky z kopců Bolívie, rod Mediolobivia. Dnes mnozí botanici navrhují přeřazení do rodu Rebutia, ale my jim na to neskočíme. Ať nadýmají svá zbytnělá ega, my prostě víme o čem je řeč. Na obrázku opět sběr Karla Knížete, Mediolobivia orurensis KK 798.

Mediolobivia pygmaea v. iscayachensis SE 64

Tyhle drobné rostlinky vyžadují velmi tvrdé pěstování. Maximum čerstvého vzduchu, přikrytí jen při nežádoucích deštích v horkých měsících. Pak nepřerůstají velikost článku palce a bohatě kvetou. Na obrázku je Mediolobivia pygmaea v. iscayachensis SE 64, sběr našeho znalce bolívijské „drobošti“ Vaška Šedy.

Thelocactus matudae PP 567

Dnes poslední kytička – Thelocactus matudae PP 567, rostoucí nedaleko od bájného městečka Rayones.

Nepřehlédněte moji letní speciální nabídku rostlin, svou objednávkou mi způsobíte nelíčenou radost a půjde-li vše dobře, pak zase za měsíc nashledanou – PP

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

zpět