Když vykvetou poprvé

ze sbírky Libora Kunteho

Jak ostřílení borci s mnoha zářezy na pažbě tak i začínající ušáčci s několika kaktusky či jinými sukulentíky pod drobnohledem, mají přeci jen něco společného. Kromě umanuté touhy pečovat o exotické rostliny, je to také dětinská radost, pokud vykvete v jejich sbírce některý taxon poprvé.

Caralluma somalica

Caralluma somalica je poměrně vzácný a u nás výjimečně pěstovaný zástupce čeledi Asclepiadaceae.

Zatímco pěstitelský a sběratelský začátečník je v tomto ohledu logicky zvýhodněn neboť vše je nové a krásné, kaktusářsko–sukulentářský matador si dělá radost o poznání komplikovaněji, protože toto mu už kvetlo dávno před lety, ono zase viděl kvést u kámoše a onu sukulentu přivedl do květu teprve předloni, ale zato vykvetla neskutečně bohatě…

Huernia hislopii

Nezakořeněný řízek Huernia hislopii jsem si přivezl ze sbírky od Pavla Pavlíčka a hned mi udělal velkou radost. Kvete Ti, Pavle?

Já osobně se nemohu považovat za úplného začátečníka, ale určitě také ne za ostříleného mořského vlka. Moje pěstování a sledování rostlin v domácím prostředí bylo totiž nejednou vytrženo z kontinuity nějakou „nenadálou“ cestou do vzdálených zemí, abych se pořádně podíval, kde a jak tyto námi hýčkané rostliny původně rostou.

Orbeanthus hardyi

Orbeanthus hardyi má květy opravdu velmi zajímavé, vykvetl již vloni, ale letošní násada poupat je nebývalá.

Jelikož během pozdního jara a léta pobývám povětšinou v našich zeměpisných šířkách i délkách, dostává se mi vrchovatě možností vidět rostliny dlící po léta v mé sbírce i v kvetoucím stavu. O tyto příležitosti jsem byl na cestách v Mexiku, Jižní Americe či v Namibii ošizen – tímto si probůh nestěžuji, je to jen prosté konstatování, proč že jsem ty neboho rostlinky neviděl dřív kvést.

Lobivia tiegeliana

Z kaktusů se krásným růžovofialovým kvítkem pochlubila Lobivia tiegeliana – vzhledem k tomu, že nejsem znalcem lobivií, rád věřím tomu, co bylo na sáčku se semeny.

A tak si to užívám a to do té  míry, že jsem se rozhodl všechny nově rozkvetlé přírůstky fotograficky zdokumentovat. Doufám, že pokud se s vámi o tyto zážitky rozdělím,
budete mít přinejmenším stejnou radost jako já. 

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět