Zlodějna na druhou

Jsou kytky, které se vám líbí, jsou kytky, ze kterých máte radost, a jsou kytky, ke kterým jste si vytvořili za dlouhá léta citovou vazbu. Něco pipláte 10, 15, 20 let, ono to roste, někdy se růstu brání, někdy to onemocní a po letech se vám za tuto péči odvděčí. Krásnými listy, pěkným vzhledem, květy. A k některým kytkám vás to připoutá ještě víc. To tehdy, když jsou spojeny s lidmi, vašimi blízkými, přáteli, kamarády a kolegy. Pohled na ně ve vás vyvolá nejen okouzlení jejich krásou, ale i vzpomínky na něco, co se kdysi dávno přihodilo. A pak přijde někdo, který přes vše udělá tlustou čáru. Nezvaná noční návštěva.

U nás se to přihodilo o víkendu 21. – 22. května 2011 a pokračovalo v noci z 23. na 24. května 2011. Poprvé - po návratu z víkendu zůstávají na zahradě 4 prázdné podmisky. Hned je zřejmé, co zmizelo. Ale jak reagovat, co dělat? Úterní probuzení a pohled z okna to naznačil jasně. Po té, co jsem se vzpamatoval ze šoku a rozjasnilo se mi před očima, následovalo volání čísla 158, příjezd policie, prozkoumání místa činu, hrubé vyčíslení škody a podání trestního oznámení.

Možná někde někdo ze čtenářů uvidí, pozná a pomůže ve vypátrání ukradených rostlin a věcí. Některé jsou velmi charakteristické a svůj habitus tak rychle nezmění. Osobně naprosto nechápu, jak někoho může těšit něco, k čemu přišel takovým způsobem. Přestože jsou některé fotky z roku 2008 a 2009, rostliny se podle nich poznají docela snadno.

 1. Datlová palma Phoenix canariensis zasazená ve velkém květináči, společně s listy měřila přes dva metry. Vyrostla mým dětem ze semene dovezeného v roce 1995 z ostrova Gran Canaria. Bylo obtížné tuto palmu vůbec přenést z haly ven. Zloděj ji lehce podal přes plot kumpánům.


   

 2. Palma Livistona chinensis rovněž velká, ale spíše rozkladitá, s dlanitými listy, jejichž konce jsou u tohoto druhu vždy svěšeny dolů. Semena jsme získali v parku městečka Puerto Rico ve stejné době (1995) a na stejném území jako u datlovníku. Květináč s ní byl rovněž dost těžký.


   

 3. Palma Chamaerops humilis. Krásná kompaktní palma s dlanitými listy, které trochu připomínají rozstříhaný vějíř. Semínko jsem v 90. letech dostal od spolupracovnice – podělila nás více, mě jedinému palma vzešla a do oné události výborně prospívala a milou kolegyni, která je již v důchodu, mi připomínala.


   

 4. Cycas revoluta. Tento cykas měl pro naši rodinu zvláštní význam. Patřil mému synovi, který si jej přál k narozeninám (třináctým). Nyní mu jde na 26. rok, takže cykas má kolem 17 let. Díky letnění měl velmi kompaktní listovou růžici, na bázi vytvářel odnože.

 5. Adenium obesum – 2 rostliny. Tyto kytky byly vysety v době, kdy se u nás v nabídkách poprvé objevila dostupná semena. Tedy stáří ke 20 rokům. Tak, jak to u těchto kytek bývá, měly pěkně propletené kořeny. Třetí adenium jsem zachránil jen díky tomu, že jsem ho po první krádeži odnesl domů za okno.
   

 6. Bombax (Pseudobombax) elipticum. Platí totéž, co pro adenia. Tento lahvový strom jsem nechal dorůst odhadem do 80 cm výšky a pak seříznul. Po seříznutí má v této výšce znatelnou stopu. Vedle hlavních výhonů na vrcholu kmínku částečně obrážel ze spodní části kaudexu. O kvetení této rostliny jsem psal v kaktusářských novinách článeček Pseudobombax s překvapením. Na zimu ztrácí olistění a tvar bez listí ukazuje jedna z fotografií.
   
   
   

 7. Zahradní stůl – kulatý, černý, železný. Kolem měl nahoře keramické zdobení (jakoby kamínky v cementovém podkladu). Kdysi jsem ho koupil v Baumaxu i se 4 židlemi. Ty zůstaly samy, asi byli zloději vyrušeni. Tento nábytek určitě není na zahradách a terasách obvyklý.


   

 8. Chryzantémy v květináči – tak ty nezmizely, pouze byly zloději odloženy do křoví poblíž domu, když asi zjistili, že taková kytka jim k ničemu není. (To svědčí o cílené zlodějně).

 9. Umělecké ozdobné kovové předměty - nebyly ukradeny, ale připraveny poblíž branky k odnesení.

Pokud by kdokoliv z čtenářů něco podezřelého poznal, prosím, napište mi
na klouda(zavináč)iol.cz nebo to oznamte policii.
Případ vyšetřuje oddělení v Ostravě-Zábřehu.
Za pomoc, která povede k návratu věcí k původnímu majiteli,
slibuji 8000 Kč (za každou rostlinu a stůl po 1000)
.

Pavel Klouda, Ostrava-Výškovice
E-mail: klouda(zavináč)iol.cz
 

zpět