Nová kniha o sukulentech
Jan Gratias a Jan Nosek:
PĚSTUJEME EUFORBIE

Dne 22. března t. r. vyšla v Nakladatelství Brázda první česká monografie o sukulentních rostlinách z rodu Euphorbia (pryšec). Její vydání se zejména z ekonomických důvodů opozdilo o více jak dva roky, navíc se jedná o poslední díl ediční řady, v níž vyšla mj. publikace Podivné rostliny s kaudexy a pachykauly. Touto skutečností byly předurčeny grafické parametry knihy, jako např. formát, měkká vazba, zvolené fonty písma a barevná obrazová příloha na křídovém papíře uprostřed vazby.

Kniha má 156 stran textu a 32 stran obrazové přílohy. Kromě podrobné charakteristiky čeledi a rodu zahrnuje botanické i praktické třídění sukulentních druhů euforbií. Obsahuje podrobné návody na pěstování 165 druhů a 59 poddruhů nebo variet sukulentních euforbií, z nichž většina se nachází zatím jen ve sbírkách specialistů, ale některé se naopak již prodávají jako okrasné rostliny v supermarketech a většinou si s nimi kupující nevědí rady, jak se o ně starat. Vybraní zástupci druhů jsou podle botanických skupin představeni na 146 fotografiích v barevné obrazové příloze. V úvodních kapitolách je vloženo 12 pérovek zobrazujících různé typy cyathií. Nedílnou součástí knihy je podrobný rejstřík (včetně seznamu dosud platně popsaných druhů) a obsáhlý slovníček botanicko-pěstitelských pojmů.

Z více jak 2 000 druhů pryšců je téměř 700 druhů patřících svým přizpůsobením těla mezi sukulenty. Pro euforbie je typická až neuvěřitelná tvarová rozmanitost, která už více jak dvě století poutá pozornost milovníků exotických rostlin. Bohatost tvarů a růstových forem sukulentních pryšců je vůdčím motivem knihy, která je rozdělena do následujících kapitol:

Popis čeledi a rodu - Praktické třídění sukulentních euforbií - Botanické třídění sukulentních euforbií - Pěstování sukulentních euforbií (Teplo a světlo – Půdní substráty - Zálivka - Přesazování – Přihnojování - Rozmnožování euforbií - Choroby a škůdci sukulentních euforbií) - Charakteristika vybraných druhů euforbií (z 19 abecedně řazených tvarových skupin) - Tajemství vánoční hvězdy - Objevitelé v říši sukulentních euforbií - Co je to IES? - Slovníček botanicko-pěstitelských pojmů - Seznam použité a doporučené literaturyRejstřík.

Vážným zájemcům nabízejí autoři jako bonus CD-Rom s obrazovým atlasem sukulentních euforbií, protože na dalších nejméně 500 fotografií v knize prostě a jednoduše v knize nebylo místo. Doporučená prodejní cena knihy je 250 Kč (10 Euro), s atlasem na CD 320 Kč (12 Euro). Objednávky mj. na gratias@tiscali.cz.

Mgr. Jan Gratias
E-mail:
gratias@iol.cz

 

zpět