František Dostál – 75

Zdá se, že ten čas s přibývajícím věkem letí nějak rychleji. Připadá nám, že to bylo loni, kdy Franta slavil sedmdesátiny. Franta stál u zrodu pardubického kaktusářského spolku. Z podnětu jeho a Jirky Jiránka se v lednu roku 1967 sešlo dvanáct pardubických  kaktusářů a vznikl Kroužek kaktusářů při ZK Tesla Pardubice. Franta se stal členem výboru a posléze  jednatelem. 

V létech po sametové revoluci jsme se v důsledku restitucí stali bezdomovci a naše  činnost  značně  ochabla. V roce 1999 jsme získali azyl v nově vzniklém Evropském spolkovém  domě. Od té doby existujeme jako Spolek pěstitelů sukulentů s Frantou jako předsedou.

Ti starší z nás ho znají jako výborného organizátora autobusových zájezdů, ať už po tuzemsku, či po tehdejší NDR. Ti mladší  znají spíš Frantovu sbírku ve skleníku a pařnících v zahrádkářské kolonii na Ležánkách. Aktivní účastníci výstavy se těší na její tradiční hodnocení s opékáním špekáčků u Franty na  zahrádce. Při té příležitosti si prohlížíme i jeho sbírku s kolekcí lofofor,  pelecyfor, gymnokalycií i dalších rodů včetně sukulentů a tvrdě pěstovaných lobivií na střeše chaty. V pařnících se tísní tisíce podložek, na které roubuje řada kaktusářů nejen na Pardubicku.

Franta má jednu, pro předsedu neocenitelnou vlastnost. I nepříjemné věci řeší s nadhledem a bez emocí. Dění nejen ve spolku glosuje se suchým humorem anglického gentlemana.

Franto, přejeme Ti, aby Ti dlouho vydržel nejen humor,
ale i zdraví, abys byl ještě dlouho naším předsedou.

Pardubičtí kaktusáři

Ing. Josef Jurčík
e-mail: jurcik(at)vidocq(dot)cz

 

zpět