Říjen ve sbírce u Pavlíčků

Ariocarpus retusus - trigonus PP 1061, růžový květ

Svého času jsem si přinesl z okolí vesničky La Joya de Bocaceli pár semínek Ariocarpus (PP 1061). Už jsem tam hezkých pár roků nebyl, ale jako bych to místo viděl před sebou – nová asfaltka stoupá k vesnici za kopcem, před vesnicí prudký sráz se sádrovcovými výhozy, kde mají sídlo Turbinicarpus hoferi, po levé ruce o pár metrů nad silnicí jsou zbytky staré silnice, a mezi nimi několik rostlin ariokarpusů. Ať jsme hledali, jak chtěli, našli jsme opakovaně jen pár kousků. Byli jsme tam několikrát, i na podzim, ale nikdy jsme je neviděli v květu.

V kultuře už kvetly, zatím vždy to byly květy světle žluté barvy. Vše ukazovalo na to, že se už jedná o jasné Ariocarpus trigonus, které se do Nuevo Leon tlačejí skrz kopce z Tamaulipas. Nyní mi poprvé vykvetl další z onoho výsevu – a hleďme, hezky růžově.

Okolí Aramberri je (z hlediska výskytu rostlin rodu Ariocarpus) hodně zajímavý kousek světa. Už před Aramberri (u La Escondida) rostou Ariocarpus retusus s narůžovělým květem. Pokračujeme na Aramberri a před ním, na kopci u odbočky na San Dolores rostou krásně sytě červenorůžové Ariocarpus retusus var. confusus (confusus = zmatený) a v populaci se nacházejí tvary jak typicky do retusus, tak i ostře kýlnaté podoby trigonus.

Projedeme Aramberri, za ním doprava u Marmolejos převládá podoba rostlin do trigonus, s květy červenými – ale o kousek dál (2-3 km) na staré cestě na Lampacitos už nalézáme rostliny trigonus typické, žlutě kvetoucí. To samé jsme očekávali i u La Joya – no a nyní, jak se ukázalo, můžeme tam mezi žlutě kvetoucími najít i trigonus s  květem růžovým. Chtělo by to okolí Aramberri trochu víc prochodit. V této chvíli víme příliš málo, abychom dedukovali závěry. Já už to žel nestíhám – snad někteří mladší cestovatelé…

Ariocarpus trigonus var. minor PP 201

Ještě jsem vyfotil Ariocarpus trigonus var. minor. V našich sbírkách jsou většinou větší rostliny, než se nalézají v přírodě v okolí Jaumave. Na obrázku je pravokořenný jedinec, výborně prosperuje v hlubokém květináčku 5x5x8 cm, ovšem stěny nádoby se začínají pod tlakem řepy vyboulovat a pokud neprasknou, bude nutné květináč pro přesazení nějak rozstříhat. Květ spolehlivě překryje rostlinu i květináček.

Aloe albiflora

Téměř v zimě kvete Aloe albiflora. Je to docela vzácná kytka, pochází od známého a už dlouho nežijícího pěstitele – pana Karmazína. Zajímavé na tom je, že prý i v přírodě ji najdeme jen zřídka.

Mammillaria hernandezii

Letos dost brzy kvete Mammillaria hernandezii. Vloni kvetla až kolem vánoc. Je to sice maličká kytička, která ale udělá hodně radosti.

Gymnocactus (Turbinicarpus) saueri subsp. gonzalezii

Poslední obrázek představuje kouzelný květ Gymnocactus (Turbinicarpus) saueri subsp. gonzalezii. Kvete opakovaně několikrát za rok, i tahle vlastnost zvyšuje oblíbenost druhu.

Mírný nástup zimy Vám přeje Pavel Pavlíček
Pavel Pavlíček 
E-mail: pavlicek(at)chrudim(dot)cz
 

zpět