Cesta za Agave albopilosa

Krátká zastavení Jardy Šnicera
Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 1 - Právě tyto úzké ploché stěny jsou domovem albopilósek

Najít ve stěnách malé trsy Agave albopilosa není zas tak těžké. Většina z nich na nás ale shlíží z velké výšky. Dostat se k nim je téměř nemožné. Kolmé stěny z šedého vápence se tyčí všude okolo.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 2 - Jedna z agávkových stěn

V honbě za onou krasavicí jsme doteď potkali jen několik „zatoulanek“. To ale není nic, nad čím by šlo jásat. Pohled dalekohledem je frustrující, stovky, možná tisíce „albopilós“ se lepí ke stěnám vysoko nad našimi hlavami a na některých lze dokonce rozeznat stvoly plné semen.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 3 - To je ona - Agave albopilosa

Jak se ale nám, dvěma chcípákům, povede vyšplhat až k nim, to mi není vůbec jasné. Kolena se nám třesou už při pohledu do stěn. Snad nám pomůže suťoviště, násep různě velkých kamenů v prudkém svahu mezi stěnami. Sápeme se opatrně vzhůru. Sklon terénu i nestabilita jednotlivých kamenů zvyšují riziko utržení laviny. Zpřeráželo by nám to kosti v těle.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 4 - Hory jižně od vsi jsou domovem nové a vzácné
Escobaria aquirreana subsp. kalasii n. prov. 

Tom i já jdeme zvlášť, každý po jiné straně strže, dáváme si znamení. Vysoko nad námi se tyčí tmavé stěny. Přestože stoupáme už hodnou chvíli, zdá se, že výška stěn je pořád 
stejná. Stupají a zvedají se spolu se svahem a jsou stále stejně nepřístupné jako tam dole.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 5 - Escobaria aquirreana subsp. kalasii n. prov.

Párek dravců má někde kolem nejspíš hnízdo. Nervózně nám krouží nad hlavami, nalétávají na nás a hlasitě křičí. Soutěska je uvnitř stinná, místy hustě zarostlá. Prodrat se po nestabilních balvanech skrze keře a ostnaté liány je chvílemi docela vopruz. Když poté po hodině a půl stoupání zjistíme, že soutěska končí kotlem tvořeným kolmými stěnami, obracíme se na cestu zpátky. Podobně končí i několik dalších pokusů. Úspěchů máme na kontě minimum. Vše je mnohem těžší, než jsme si vůbec dokázali představit. Divoce vyhlížející kaňon nás ale nepřestává uchvacovat. Je jako milenka, s kterou si víc a víc rozumíte a i když vám doposud odpírá některá ze svých tajemství, tušíte, že stojí za to vydržet.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. č. 6 - Benjamin

Večery ve vsi jsou docela příjemné. Benjamin (67 let) nám nedovolí odejít spát do hor. Naším domovem je po několik dní stará škola. Učilo se tu naposledy v sedmdesátých letech a je až dojemné, jak o ní místní pečují. O tom i O jiných zážitcích zase příště.

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět