Ve sbírce Libora Kunteho - Dubnové jsoucno

Je-li jsoucno pojem pro cokoliv co se kolem nás vyskytuje, co jest, pak jsoucno dubnové se mění každým okamžikem. A tím nemám na mysli pouze ono tolik typické aprílové počasí, které by nejvíc dokázalo překvapit tím, že by bylo stálé. Výkyvy jarního počasí, které souvisí s tzv. meridionální cirkulací, kdy vzduch proudí podél poledníků vyhovují kaktusům i ostatním sukulentům, méně možná jejich pěstitelům. Obzvláště pak těm, kterým vadí nízký tlak!!! Duben je totiž měsícem s nejnižším průměrným tlakem během celého roku.

Dorotheanthus belidiformis

Já osobně si na nízký tlak nemohu stěžovat, mě trápí opak. A to je můj vysoký tlak často zvýšen tím, že jsem nenechal otevřená okna jelikož nesvítilo sluníčko a teď praží. Nebo tím, že jsem rozprostřel noviny na kaktusy a vyvětral. Vlahý vánek novinové listy odvál a rostliny se slabikářově popálily, stejně jako ty, které jsem vynesl jen tak pod širé nebe! Pod širým nebem zcela vychcípaly delospermy, odnesly to i mnohé opuncie, tak mi nezbylo a letošní výpadky na skalce osázím sukulentní, efektně kvetoucí letničkou Dorotheanthus belidiformis, kterou jsem si zavčasu vysel!

Astrophytum myriostigma tricostatum

Dlužno však dodat, že mnohá jsoucna kolem mě, jsoucna která se účastní bytí, mi dodávají radosti. Asi nejradostnější jsou chvíle, kdy se po dlouhé zimě objeví poupata, která vykvetou. Letošní sezónu si obzvlášť pospíšila astrofyta – vykvetla již koncem dubna, což je jednoznačný signál jejich nadrženosti na sezónu. Zvláště pak ta trojžebrá udělala radost.

Astrophytum myriostigma nudum tricostatum

Před mnoha lety jsem si vysel semínka Gymnocactus beguinii var. senilis pocházející z lokality El Chiflon. Jeho extrémní otrnění a překrásné květy z něj dělají opravdovou superstar v rámci rodu, ale jeho pěstování není nic jednoduchého a rostliny snadno hynou, čímž přestávají býti jsoucnem... Mnohem lépe se daří nedávno popsané novince Gymnocactus nelisae, který již několikátý rok vykvétá ve stejnou dobu jako předchozí taxon.

Gymnocactus beguinii var. senilis

A na závěr pár dubnových šprýmovaček – to ze samé dubnové radosti, že se v červnu chystám k Dubnům (http://www.cact.cz/kaktusy/sbirka_015.htm)

Krásný duben taky Dubnům.
Krásný Duben nejen v dubnu.
Není duben jako Duben.

Gymnocactus nelisae

Ahoj všem a taky Dubnům do Jasenné!
Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět