Ve sbírce Libora Kunteho - září 2009

Ariocarpus kotschoubeyanus

Září je poslední kloudný měsíc, kdy kaktusy ještě vydatně kvetou a stojí zato vytáhnout fotoaparát a fotit. Jenže,… září je pro mě nejkatastrofálnějším měsícem v celém kalendářním roce z hlediska mé časové vytíženosti. Povinností pracovních i těch „povinností“ kaktusových je prostě nadbytek! Všechny čtyři zářijové víkendy byly obsazeny i letos a těch volných chvil pro fotografování opravdu nebylo mnoho. Ačkoliv mi letos poprvé vykvetly ve větší míře některé ariokarpusy, zůstaly před objektivem fotoaparátu ukryty a to až do příští sezóny! Snad jenom neodolatelné Ariocarpus kotschoubeyanus neušly pozornosti!

Ariocarpus kotschoubeyanus

Radost mi v této pozdní době udělaly rostliny z okruhu Thelocactus leucacanthus. Žlutě kvetoucí rostlina pochází ze semen od Ládi Horáčka a fialově kvetoucího jedince jsem získal u kamaráda Josky Nováka z nedalekých Častolovic – (takže vidíš Pepo, že se mu daří dobře a druhý jedinec do páru mu bude slušet, za což předem děkuji!).

Zatímco žlutokvětou rostlinu můžeme přiřadit k typovému druhu, jedinec s fialovým květem je obvykle uváděn jako Thelocactus leucacanthus var. schmollii. Na základě pozorování těchto rostlin na jejich nalezištích si dovoluji tvrdit, že přeřazení variety Th. leucacanthus mezi synonyma k typovému druhu je zbytečný krok, protože varieta schmollii má dostatek odlišovacích znaků včetně rozdílného místa výskytu. Naleziště této variety jsou totiž rozmístěna západněji od nalezišť typové variety.

Thelocactus leucacanthus a T. leucacanthus var. schmollii (vpravo)

Jednotlivé variety však lze odlišit i v nekvetoucím stavu, protože fialově kvetoucí var. schmollii má stonky s tmavší epidermis a užší, přičemž dospělé trsy vytvářejí větší množství hlav než je tomu u typové variety. Trny u typové variety bývají většinou zbarveny světle od smetanově bílé po slámově žlutou, kdežto u var. schmollii nabývají nejrůznějších odstínů šedohnědé popř. červené barvy.

Tromotriche revoluta

Rád bych ještě představil dalšího zástupce sukulentních rostlin z čeledi klejichovitých (Asclepiadaceae), kterým je Tromotriche revoluta. Tento zajímavý druh se vyznačuje vzpřímenými stonky dlouhými okolo 15 cm. Jejich epidermis je tmavě zelená s šedivým ojíněním. Květy se objevují zřídkakdy, ale jsou velmi efektní! Ani růst tohoto zástupce sukulentních klejichovitých rostlin není nijak překotný a během sezóny vytvoří jen málo nových výhonů.

S pozdravy Libor Kunte

Text a foto: Libor Kunte
E-mail: kuntelibor(at)volny(dot)cz

 

(C)

zpět