Víte, co dělá malý kaktusář v zimě?

Odpověď by mohla znít jednoznačně. Kontroluje sbírku, odstraňuje škůdce a od února začíná přesazovat. Kaktusáři ze školní družiny v Buštěhradě přidávají k této odpovědi sdělení, že studují rody a druhy, které mají ve své sbírce a také ty, které budou za několik týdnů vysévat.

Výraz studují je jediný správný. V únoru obdrželi sponzorský dar na vysoké odborné úrovni, jehož nesmírnou hodnotu, včetně finanční, může ocenit pouze kaktusář.
Zásilka Atlasů kaktusů došla v únoru na jejich školní adresu z prodejny „Chrudimský kaktusář“ a to od r. 1991 do r. 2008 ve dvojím paré. Bylo to nesmírné a krásné překvapení pro všechny děti.

Z plánovaného přesazování sešlo a již tři týdny za sebou se všichni věnují sběru informací o rostlinách, které mají. Údaje budou potřebovat, protože v tomto kalendářním roce plánují čtyři výstavy svých výpěstků. Někteří pedagogové školy poslouchají s údivem své žáky ze druhých ročníků, jak se zaujetím hovoří o astrophytech, gymnocalyciích, rebutiích i dalších sukulentních rostlinách a nepletou se v jejich latinském pojmenování. Ovšem při psaní slova „ryba“ si už tak jistí nejsou.

Vzhledem k tomu, že darovaná literatura bude řadu let poskytovat odborné a užitečné rady mnoha dětem a rozvíjet jejich krásnou a vyhraněnou zálibu, chci za dárek vyjádřit velké poděkování, a to i jménem svých žáků.
 

Text a foto:
Anna Holeyšovská
vedoucí vychovatelka
školní družiny při ZŠ a MŠ Oty Pavla
Buštěhrad
 

zpět