BioLib – o co jde?

Projekt BioLib (Biological Library) www.biolib.cz je rozsáhlá internetová encyklopedie rostlin, hub a živočichů celého světa. Encyklopedie je založená na podrobném taxonomickém systému, který lze dále rozšiřovat a k jednotlivým taxonům (druhům, čeledím atp.) doplňovat obrázky, vědecká synonyma, odkazy, citace literatury, národní názvy a texty v libovolném počtu jazyků.

Vedle taxonomického systému obsahuje BioLib i výkladový slovník pojmů, databázi biotopů, chráněných území a další části. BioLib je nekomerční, volně přístupný projekt s velkým důrazem na dostupnost a přehlednost prezentovaných informací, který slouží studentům, pedagogům, odborníkům, sběratelům, fotografům, překladatelům a redaktorům, ale i komukoliv kdo se o přírodu zajímá jen tak.

Zájemci se mohou podílet na práci při tvorbě webu, mohou využít BioLib pro zpracování a prezentaci systematiky skupiny organismů, na kterou se zaměřují, a sdílet tak svoji práci s jinými odborníky po světě. Rozhraní BioLibu jim umožní přidávat a aktualizovat informace poměrně jednoduše a rychle, aniž by k tomu potřebovali znát cokoliv okolo tvorby internetových stránek, a mají navíc možnost využívat k tomu data a připomínky vložené jinými uživateli.

Administrátor Ondřej Zicha
 

zpět