Společný výlet do nitra Sierra de Parras

Krátká zastavení Jardy Šnicera
Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 1 -  Horské údolí, Sierra Parras

Když se do Mexika vypraví dvě spřátelené skupiny ve stejném termínu, je jasné, že se dříve či později musejí potkat. Setkání jsme proto předem naplánovali. Mělo se tak stát u západního cípu Sierra de Parras, kde se nacházel náš společný cíl vhodný k takovéto hromadné akci – uzavřené údolí uvnitř hor, které pracovně nazýváme „Oko“. Je to místo, které ze satelitu láká kdekoho, dostat se tam však, to vyžaduje určité úsilí.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 2, 3 - Ancistrocactus uncinatus var. wrightii, Sierra Parras

Foto © Jaroslav Šnicer

Vraťme se ale na chvíli na začátek. Na místo plánovaného setkání dorazila naše výprava už den předem. Následující ráno jsme podnikli celodenní výlet do hor západní Sierra de Parras. Když jsme pozdě odpoledne znaveni slézali dolů, viděli jsme, že kluci už také dorazili a jdou nám naproti.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 4 - Setkání v horách Sierra Parras

Těžko by jste si mohli představit komičtější setkání. Roztrhaní a ušpinění pobudové s košilí uvázanou na hlavě náhradou za poztrácené kšiltovky jdou vstříc čistým a nastrojeným elegánům s mexickými klobouky zářícími novotou. Podobně rozporuplně vyznívá i srovnání interiérů našich aut či pohled na krabici s jídlem. Jen s pomocí dostatečných zásob piva se kluci postupně smířili s mým nepříliš hygienickým nakládáním s potravinami během vaření. Trochu se opil dokonce i Vojta.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 5 - Jarda Bohata

Ráno bylo krušné, pro Vojtu asi trochu víc – chlapec není zvyklý. Jára (Bohata), jinak jeho věrný kamarád, do něj nelítostně kope a nutí do vstávání stejně, jako to s oblibou dělávali bachaři. Nasedáme do aut a jedeme směrem k Rancho San Rafael. Tento ranč je příležitostně obydlen členy stejnojmenného družstva (ejido), kterému zde patří rozsáhlé území. Dnes jsou zde a netváří se zrovna přátelsky. Trvá hodnou chvíli, než je přesvědčíme, aby nás nechali jít do „Oka“. Pamatují si, což se v Mexiku často nestává, že jsme zde byli už v roce 2003.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 6 - Dasylirion

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 7 - Echinocactus horizontalonius

Přesedáme ke klukům do VW Transporter, s nímž se hodláme prokousat o kus dál po těžko sjízdné cestě. Řídí Pavel Malík, který to s autem dobře umí. Trvá však jen pár minut než nám kámen proříznul pneumatiku, aby nám dokázal, že cizince tu nestrpí. Jako na potvoru se nám nedaří povolit šrouby u kola. Všichni „siláci“ se vystřídali, ale nic platné. Musel přijít až „střízlík“ Jára Záhora a mocným škubnutím donutit šrouby k poslušnosti. Ani další titul v kariéře by mu nezískal větší úctu, než toto heroické vzedmutí. Budiž mu za to nehynoucí sláva.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 8 - Účastník zájezdu

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 9 - Mammillaria aff. ritteri

Dál už pokračujeme pěšky. Cestou si vyprávíme zážitky z navštívených lokalit, zatímco naše boty kloužou sypkým štěrkem vyschlého říčního koryta vzhůru do údolí. Je to únavné. Jak se tak blížíme k našemu cíli, je stále víc a víc jasné, že není tím, čím bychom ho rádi měli. Je ale přesto nádherné.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 10 - Ariocarpus fissuratus subsp. lloydii

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 11 - Epithelantha pachyrhiza aff.

Vysokohorská vegetace zde sestupuje do středních poloh a vytváří neobvyklou kombinaci. Konečně ale také chápeme, proč je pro místní údolí tak důležité – je zde pramen od něhož vede černá tlustá hadice k Rancho San Rafael. Nečekáme žádné zázraky, ale o to víc si to užíváme.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 12 - Coryphantha delaetiana

Divoce otrněná forma Coryphantha delaetiana (syn: Coryphantha gladispina) je téměř k nepoznání. Pod nohama nám defilují desítky vráskami vyzdobených Ariocarpus fissuratus subsp. lloydii i monumentální kristáta Epithelantha pachyrhiza aff., o kus dál i Agave parrasana.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 13 - Agave parrasana

Ta je pro mne opravdovým překvapením a nalézt ji v Sierra de Parras se poštěstilo jen málokomu. Skoro, jako by nám hory chtěly dokázat, že žádný výlet není marný a všude je co obdivovat.

Foto © Jaroslav Šnicer

Obr. 14 - Escobaria spec.

Účastníci výletu: Jarda Bohata, Jára Záhora, Pavel Malík, Petr Němec,
Grzegorz Matuzsewski, Tomáš Doležal, Vojta Myšák, Jarda Šnicer.

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět