Zájezd chrudimských kaktusářů
za jihomoravskými sbírkami 2008 (1)

Pan Knápek - Hustopeče

Pan Knápek

Pan Knápek se pěstováním kaktusů zabývá již pěknou řádku let. Přesněji od svých deseti let a i když o celou svou první sbírku po návratu z vojny přišel, nenechal se odradit. Začal znovu a dnes se může chlubit krásnými dospělými kytkami.

Skleník

Vybudoval moderní skleník nebo spíše makroloňák, který je dnes plný povětšinou mexických kaktusů.

Skleník s mexickými kaktusy

Ale jsou tu k vidění i kytky jihoamerické, také nějaký ten sukulentík se najde.

Horridocactus horridus

Pan Knápek procestoval Chile a Argentinu kde měl řadu příhod a zážitků, a o ten nejsilnější se s námi podělil:

Během expedice nás v horách překvapila bouře s řádným lijavcem, kdy jsme zapadli s autem v říčním korytě. Abychom se dostali ven, museli jsme částečně odklonit tok řeky. No dřeli jsme jako hovada. Ale proč to říkám. Kousek dál měl chatrč asi třicetiletý indián se svou ženou a malým klukem. A v tom lijavci vzali krumpáče a šli nám pomoci.

No já říkám, že kdybychom vzali dva tisíce a šli tady po barácích a hledali pomoc, tak nepůjde nikdo. No, když to všechno skončilo, tak jsem se otočil k ostatním a povídám „chlapi, dyť my jsme jim nedali ani korunu“

A tak jsme se vrátili a chtěli zaplatit. Ale indián tvrdošijně odmítal jakékoli peníze. Všichni jsme viděli v jaké bídě žijí a jak peníze moc potřebují. Ale také jak jsou hrdí. Nakonec jsme indiána přemluvili, že si peníze vezme, ale ne pro sebe, ale pro kluka. A to jak stáli v tom lijavci s krumpáči a mávali…
…to byl pro nás ten nejúžasnější a nejsilnější zážitek
.“

No, myslím si, že lidé, kteří i když jsou nepředstavitelně chudí, nás dokáží svoji solidárností, upřímností a připraveností nezištně pomoci svému bližnímu, naprosto zahanbit. V tom se mnou pan Knápek bude jistě souhlasit.

Na posledním obrázku je přítel Fajmon obtěžkán přebytky, čímž chci naznačit že bude-li chtít někdo z vás čtenářů pana Knápka navštívit, může zde i poměrně levně pořídit nějaký ten přírůstek do své sbírky.

Rád Vás ve svém skleníku přivítá po telefonické dohodě. Kontakt: 602 508 286.
 

A za měsíc navštívíme sbírku pana Miškeříka

Karel Pavlíček
 

Text a foto: Karel Pavlíček
E-mail:
karelpavlicek_zavináč_seznam_(dot)_cz
 
 

(C)

zpět