Září 2008 ve sbírce u Pavlíčků

Protože v září se tlačí tlusté do tenkého, času se nedostává, tak jen dva pohledy do sbírky. Přípravy na zamykání jsou v plném proudu, zpracovávám informace do katalogu – a je toho zkrátka pro jednoho moc.

Foto (C) Pavel Pavlíček

 Ariocarpus agavoides PP 208

Před 2 lety jsem zasadil ariáčky do misek 16x16 cm, do substrátu obohaceného vápencovou drtí (prodáváme ho pod obchodním názvem „Mexico“). Rostou báječně, některé už deformují misky skoro do kulata, na obrázku vidíte Ariocarpus agavoides PP 208. Tyhle rostlinky (vlastně stejně jako ostatní ariáčky) rostou sice nepříliš rychle, ale velmi dobře a téměř beze ztrát.

Foto (C) Pavel Pavlíček

 Ariocarpus kotschoubeyanus var. albiflorus PP 411

Do druhé misky jsem zasázel Ariocarpus kotschoubeyanus var. albiflorus PP 411. Ty rostou v Mexiku u Tuly, na takovém plácku co se tam otáčejí náklaďáky. Rostou tam hustě, říká se, že jich tam je vydláždíno, ale tak jako vidíte na obrázku se na lokalitě nemačkají. Většina jich tam kvete bíle s růžovým nádechem, ale najdou se tam i docela sytě fialové – i když jen ve velké menšině.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Orchidej

Kvete mi venku i jedna orchidej, ale jméno neznám. Mohl by mi někdo poradit?

A jak vidíte – konec sezóny je nejen u kaktusů, ale i u papriček – velmi příjemně v ústech pálí a urodily se ve foliáku Mirka Konupky, který je pěstuje společně s hybridními chamacereusy. Ty jsou často skvělými hostiteli svilušek (červený pavouček), a tak mne napadá, že bych měl všem čtenářům připomenout, že je třeba před zimou poprášit tělíčka kaktusů nějakým přípravkem, u nás proti nim prodáváme třeba Omite, který lze sehnat třeba i v Baumaxu.

Foto (C) Pavel Pavlíček

 Papričky u Mirka Konupky


A tak za měsíc zase nashledanou...

Text: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět