Michal Rec


Úvod

Mé kaktusářské začátky spadají do období před 22 lety, kdy jsem se zásluhou mého spolužáka a kamaráda Petra Koupelky nakazil tak jako zástupy jiných. Přes první rok na balkoně a dva roky v pařeništi o rozměru 1m2 jsem se dopracoval ke skleníku, který jsem nějaký čas sdílel se svými rodiči, zeleninou a jinou pro mě nezajímavou květenou.

Velkou zásluhu na tom, že jsem tento skleník zaplňoval má ovšem pan Zdeněk Kluka, který měl svého času velmi pěknou sbírku, zejména notokaktusů a byl pro mě tím vzorem a učitelem. Jak šel čas, tak jsem se dopracoval ke sbírce o výměře cca 30m2. V průběhu let jsem se také podíval do domoviny kaktusů, založil rodinu a zamyslel se nad tím, že bych měl postavit dům, zplodit syna, zasadit strom a postavit nový skleník.

Začal jsem synem a zbývající jsem tak nějak shrnul do jedné etapy. To znamená, že s novým domem jsem začal budovat i nový skleník a také sázet nějaké ty stromy (ať mám kde kouřit fajfku). Při plánech stavby skleníku jsem myslel na to, že děti jsou malé a bylo by jaksi nefér je opouštět. Tak jsem si naplánoval skleník, kde si budu moci vybudovat kousek té mexické přírody. Pravda výměra 130m2 (včetně trucovny) se zdála být manželce jaksi moc, ale s konstatováním, že budu aspoň na očích (přes polykarbonát není stejně vidět), souhlasila.

Takže jsem mohl začít. Půl roku jsem ladil a pak to propuklo. Na jaře 2007 stály základy a trucovna. Poté jsem ovšem značně podcenil své organizační schopnosti a na dlouhý jeden rok jsem musel zastavit, než bude kryt z polykarbonátu. Ve škole jsem totiž prodělal jakousi část o tom, jak by měli skleníky vypadat a chtěl jsem se tomu co nejvíce přiblížit. Zvolil jsem tedy rozměry 13x7m. Po pravdě jsem netušil, kolik problémů jsem si nadělal, jelikož zhotovit oblouk s průměrem 7m je v této republice téměř nemožné (to vše kvůli volné kultuře).

Nakonec se vše špatné v dobré obrátilo a skleník stojí. Koncem května 2008 jsem mohl začít instalovat stoly a stěhovat sbírku. Což jsem ukončil po měsíci. Pravda, kus práce mě ještě čeká, ale pocit je to báječný a není lepší motivace po tolika letech, něž tohle.

Na úvod je toho snad až až. Tak už jen snad pár fotek ze sbírky na původním stanovišti a pár fotek z toho jak vznikalo to nové.


 

Text a foto: Michal Rec
E-mail: michal.rec(at)carciton(dot)cz
 

(C)

zpět