Echinokaktus Mohavské pouště

Zlatko Janeba


Foto © Zlatko Janeba

Šperk mezi kaktusy, Muddy Hills, CA

Na území USA se vyskytují pouze 2 druhy rodu Echinocactus v jeho úzkém pojetí (když nebereme v úvahu např. Homalocephala texensis či Astrophytum asterias atd.): E. horizonthalonius se vyskytuje v poušti Chihuahua Desert a to ve státech Texas a Nové Mexiko, zatímco jeho var. nicholii lze nalézt pouze v Arizoně v poušti Sonorské. E. polycephalus je zase typickým obyvatelem pouště Mohave Desert (ve státech Kalifornie, Nevada, Arizona a podle některých zdrojů i v Utahu) a tudíž se jedná nejseverněji rostoucí echinokaktus.

Foto © Zlatko Janeba

Detail jednotlivých hlav E. polycephalus, Darwin, CA

V přírodě jeden z nejběžnějších kaktusů JZ USA, s poměrně rozsáhlým areálem výskytu, který vydrží téměř všechny rozmary počasí Mohavské pouště, E. polycephalus již tak hojný není ve sbírkách pěstitelů, a obzvláště ne jako pravokořenný.

Foto © Zlatko Janeba

Dokonalý semenáč E. polycephalus, Talc Mine Rd, CA

V přírodě téměř nezničitelná rostlina, chráněná nádherným otrněním jak z ocele, mnohdy rostoucí jako jediný druh kaktusu na sluncem vypečených skalách, zato však dělá často problémy pěstitelům a jako obtížně udržitelný druh je proto převážně pěstován roubovaný.

Foto © Zlatko Janeba

Často jsou poupata, květy i plody vedle sebe, Darwin, CA

Snad každý by chtěl vlastnit tento šperk ve své sbírce a snad každý to zkusil…, kolik z nás ale uspělo? A stejně to zkoušíme dál…, a nevzdáváme to…. Klíčivost semen u rodu Echinocactus se také obecně nepovažuje za příliš dobrou. Tady ovšem záleží na kvalitě semen a také jejich uskladnění.

Foto © Zlatko Janeba

Květy se objevují v parném létě, tady 4. července 2007, Darwin, CA

Já jsem letos vyséval s poměrně slušným výsledkem semena E. polycephalus ze tří různých lokalit (desert-flora): od Shoshone v Kalifornii (70% klíčivost), z Newberry Mts v Nevadě (84%) a od Muddy Hills u Barstow v Kalifornii (75%). Semena není třeba nijak upravovat, žádná skarifikace semen, pokud jsou semena dobrá, tak do 5-7 dnů vylezou první semenáčky.

Foto © Zlatko Janeba

Naprosto dokonalá ochrana!!! - Talc Mine Rd, CA

Ty rostou pěkně, ale pomalu. Tady je vhodné poznamenat, že já všechno pěstuji pravokořenné, ale přijde mi podle toho, co jsem viděl ve sbírkách, že roubované echinokaktusy mnohem lépe vytrňují. Je zřejmé, že tento druh má citlivé kořeny a jako roubovanec je nejen mnohem odolnější, ale celkově lépe roste.

Foto © Zlatko Janeba

Trs E. polycephalus, Darwin, CA

Takže pěstujte více echinokaktusy, obzvláště E. polycephalus z Mohavské pouště je velmi zajímavá rostlina, která stojí za to. A pár obrázků z přírody Vás snad přesvědčí o jeho kráse, ikdyž něco podobného ve své sbírce asi neuvidíte. Ale proč to nezkusit?

Foto © Zlatko Janeba

Záběr z lokality E. polycephalus, Darwin, CA
 

Katalog s nabídkou semen je možno objednat
na desert-flora(at)seznam(dot)cz.

 
Text a foto: Zlatko Janeba
E-mail: 
desert-flora(at)seznam(dot)cz
 
 

(C)

zpět