České sukulenty
aneb Sedum kolem cesty


Foto č. 1: Sedum acre kolem krajnice

Tentokrát můj příspěvek není z Oder ani o kaktusech. I v naší republice rostou sukulentní rostliny, z nichž velkou část tvoří příslušníci rodu Sedum.  Z Nového Jičína do Bernartic nad Odrou vede od Šenova u NJ relativně méně používaná komunikace, kolem níž jsem si již vloni na podzim všimnul velkých kolonií Sedum acre. Když jsem tudy jel nedávno, byly krajnice komunikace úplně lemovány kvetoucími koloniemi tohoto rozchodníku.

Foto č. 2: Sedum hispanicum

Oproti podzimu se zde však velmi rozšířil také další rozchodník, Sedum hispanicum, kterého zde bylo loni poskrovnu.

Foto č. 3: Sedum acre a S. hispanicum

Na některých místech si již začínají oba rozchodníky konkurovat a vytvářejí vzájemně prorostlý koberec. Rod Sedum zahrnuje asi 100 druhů rostoucích převážně v mírném pásmu severní polokoule, několik druhů v horách tropické Afriky.

Foto č. 4: Sedum acre - detail květů

Sedum acre (rozchodník ostrý) je u nás nejčastěji se vyskytujícím příslušníkem tohoto rodu. Jedná se o oblíbenou skalničku, která dokáže brzy pokrýt větší plochu. Vyžaduje slunné místo a sušší a dobře propustnou půdu.

Foto č. 5: Sedum hispanicum

Sedum hispanicum (rozchodník španělský) je původní v jihovýchodní Evropě, v Turecku, Íránu a na Kavkaze. U nás bývá rovněž pěstován jako skalnička. Místy zplaňuje což dokládá i tato lokalita. Také tento rozchodník vyžaduje velmi slunné, teplé a suché umístění. Proto bývá využíván k osazování suchých zídek. Jde sice o jedno až dvouletou rostlinu, ale na svém stanovišti se nadále dlouhodobě udržuje samovýsevem.

Foto č. 6: Sedum hispanicum - detail květů


Příště již zase nějaké kaktusy.
Pěkné prázdniny přeje
Petr Šustek.


Text a foto: Petr Šustek, Odry
E-mail: 
petr.sustek(at)seznam(dot)cz
 

(C)

zpět