Duben 2008 ve sbírce u Pavlíčků


Konec dubna, to je přímo exploze květů, a tak je s foťákem na co mířit. Nepřehlédnutelný trs Echinocereus papillosus vykvetl hned několika květy, které mimo to, že jsou krásné, také moc mile voní.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus papillosus


V Lídině sukulentní kolekci zasvítila červenými kvítky Rechsteineria leucotricha. Tahle brazilská kytička s poměrně mohutnou napůl nadzemné hlízou vyniká i mimo kvetení, a to zajímavými stříbřitě ochlupenými listy.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Rechsteineria leucotricha


Thelocactus lloydii SB 113 jsem se pokusil vyfotit proti nebi. I když nekvete, je ozdobný svými pestrobarevnými trny.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Thelocactus hexaedrophorus subsp. lloydii SB 113, Salinas, SLP


Tyhle krásné „steňáky“ rostou na neméně krásném kousku mexické přírody, společně s miniaturní Mammillaria theresae. Na obrázku je Stenocactus zacatecasensis var. lloydii.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Stenocactus zacatecasensis var. lloydii PP 1015, Paso Coneto, Zac., 2200 m n. m.


Duben a květen – to je ta správná doba pro echinocereusy z okruhu triglochidiatus. Takhle kvete E. coccineus var. arizonicus SB 488.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus coccineus var. arizonicus SB 488, Hidalgo Co, NM


Mám rád echinocereusy z okruhu „chloranthus“, ono je to tolik různých a přitom docela charakteristických podob, že by to vydalo na celou malou a hodnotnou sbírku. A co je na nich zvláštního? Na jaře při kvetení krásně provoní celý skleník.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus russanthus f. finii Lau 1079, Santa Clara Canyon, Chih.


Do stejné skupiny patří i Echinocereus chloranthus PP 723A (možná, že je to spíše russanthus, ale na tom moc nezáleží). Rozhodně je to však obzvláště krásná forma s velkými, hnědočervenými květy, která si zaslouží rozšíření do sbírek. Semen bude v nabídce jistě dostatek. Semínka jsem svého času našel při vjezdu do oblasti Big Bendu, kytky tu rostly společně s miniaturní formou Ariocarpus fissuratus.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus chloranthus – russanthus PP 723A,  Terlingua, Tx


Letos mi poprvé vykvetlo několik rostlin čerstvé novinky Thelocactus rinconensis subsp. palomaensis PP 1177, Myslím, že už kvetou v řadě sbírek milovníků „teláčů“ u nás i v zahraničí. A je to dobré – červenokvěté „nidulansy“ za to opravdu stojí!

Foto (C) Pavel Pavlíček

Thelocactus rinconensis subsp. palomaensis PP 1177, La Paloma, Coah


Jedním slovem nádhera – tak je možné hodnotit mimořádně hezký nález – Sulcorebutia patriciae. Její zlaté vlasovité trny a skvělé květy ji určují jako hledanou raritku nejen ve sbírkách specialistů. No, ještě to bude chvíli trvat, než se podaří utišit poptávku.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Sulcorebutia tarabucoensis subsp. patriciae, nález Václav Jakubec 


Lophophora fricii – bělokvětou formu nalezl u Viesca a do sbírek rozšířil bratislavský kaktusář Ali Lux.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Lophophora fricii, imp. LX


Já jsem u Viesca hledal také, a na jiném místě jsme nalezli klasicky a tedy správně růžově kvetoucí fričky. Těším se, že bude dost semínek na to, aby se i tato pěkná forma dostala mezi pěstitele.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Lophophora fricii PP 1072, Viesca, Coah.


Myslím, že tentokrát jsme představili dost obrázků ze sbírky, teď ještě něco k pěstitelské praxi. Rostliny ve sbírce se po první zálivce pěkně napily, a v další zálivce čekají i na příděl živin. Doporučuji zálivku obohatit nejen o živiny (nejlépe třeba Wuxal, nebo Kristalon plod a květ) ale i o některý z přípravků na hubení škůdců. Výborně se osvědčil Confidor. Opět jsem koupil kilové balení, což je pro mne zbytečné, a tak jsem ochoten se podělit, 10 gramů balení zájemcům pošlu za 240 Kč.

Užívejte si kaktusaření a za měsíc...

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět