Pár slov o Turbinicarpus valdezianus
var. albiflorus

Krátká zastavení Jardy Šnicera


Foto © Jaroslav Šnicer

Turbinicarpus valdezianus var. albiflorus, Sabana Grande, Zacatecas

Najít tuto droboučkou rostlinu ve volné přírodě dá vždy trochu práci. Od roku 1992, kdy se tak stalo poprvé, uplynulo už hezkých pár let. Naší první lokalitou byla tehdy La Joya, severně od Matehuala, na hranicích mexických států San Luis Potosí a Nuevo León. Od té doby jsem ji viděl ještě několikrát. 

Foto © Jaroslav Šnicer

Turbinicarpus valdezianus var. albiflorus, 
Sabana Grande, Zacatecas

Nikdy se mi ale nepoštěstilo, nafotit ji kvetoucí přímo na stanovišti. Až v loni. Pátrali jsme po nejižnější formě Epithelantha bockei, v kopcích severně od města Matehuala. Zejména Grzegorz byl tím, kdo ji usilovně hledal, a také nalezl. Dostalo se mu za to veliké pochvaly v podobě trojitého „Pašáka“. O to ale až tak nejde. Chtěl jsem vám jen obrazem zprostředkovat onen zážitek. 

Foto © Jaroslav ŠnicerFoto © Jaroslav Šnicer

Turbinicarpus valdezianus var. albiflorus, Sabana Grande, Zacatecas

To, že „albiflorus“ není zcela bílý, je pro někoho možná důvod k úvaze o rozdílnosti forem atp. Tak to ale není. Rostlina není ani na popis ale ani na synonymizaci v rámci Tbc. valdezianus. Liší se světlým, nikoliv však striktně bílým květem a velmi jemnými odchylkami otrnění. Důkazem jisté autonomie v rámci druhu je i to, že zasahuje do areálu tmavě kvetoucích rostlin na jihu Coahuily.

Roste na poměrně velikém areálu zahrnujícím oblasti severního San Luis Potosí, jihozápadního Nuevo Leon, severovýchodního Zacatecasu a jižní Coahuily. To není zrovna málo. Lze předpokládat, že se ve volné přírodě nacházejí minimálně stovky menších a středních populací. Postavení variety je asi nejrozumnější taxonomické řešení.

Foto © Jaroslav Šnicer

Turbinicarpus valdezianus var. albiflorus, Sabana Grande, Zacatecas

 
Text a foto: Jaroslav Šnicer
E-mail: cult.tricka@seznam.cz
 
 

(C)

zpět