Obrázky z Oder


Jako vždy bojuji s časem, ale o pár jarních záběrů se rád se čtenáři internetových kaktusových novin podělím.

Foto č. 1: Ortegocactus macdougalii

Poněkud méně často zastoupená kytka ve sbírkách má své kouzlo, je blízce příbuzná rodu Escobaria a je pěstována především roubovaná. Tak je to i v mém případě, i když se chystám nějakou odnož zpravokořenit. Několik let se ani jedné z obou rostlin do květu nechtělo, vloni konečně jedna vykvetla, ale květ jsem zdokumentoval až letos. Tento monotypický rod bývá považován za přechod mezi rody Escobaria a Mammillaria.

Foto č. 2: Mammillaria microhelia

Sloupovitá pomalu a pěkně rostoucí mamilárie potěší květy s barvou přecházející od bílé k růžové.

Foto č. 3: Gymnocactus knuthianus

Drobný kaktus, v mládí s nevýrazným otrněním, dokáže překvapit relativně velkými květy.

Foto č. 4: Turbinicarpus macrochele

Tato rostlina má naopak otrnění výrazné již od malička, ovšem květy tuto krásu ještě umocní..

Foto č. 5: Aylostera heliosa

Helióska bývá většinou pěstována roubovaná, ale mám několik pravokořenných včetně těch z vlastního výsevu a k roubování nevidím důvod.

Foto č. 6: Aylostera heliosa v. cajasesis

Heliosky kvetou ochotně velkými květy již brzy po výsevu, důkazem je tento tříletý centimetrový semenáček, který kvetl již vloni. Tato varieta má oproti typu i další varietě condorensis protáhlejší vzrůst, menší počet žeber a méně početné, delší pestře zbarvené ostny.

Foto č. 7: Rebutia sp.

Když jsem pro jistotu zkonzultoval popisku u této rostliny – Rebutia glomeriseta – s jinými obrázky, nějak mi z toho vyplynulo, že by glomeriseta měla kvést žlutě. Mohla by to být snad glomerispina, to by odpovídalo spíše. Mimochodem – jsou to ještě rebucie nebo již sulkorebucie? Takže, kdoví, co to vlastně mám? Ale je to pěkné, tak to přece nevyhodím.

Foto č. 8: Mediolobivia violascens FR 352

Tyto jihoamerické miniatury jsou vhodné svou nenáročností samozřejmě i pro začátečníky, ale při špatných světelných podmínkách se nepěkně vytahují. Uvítají plné slunce a čerstvý vzduch a pak se odvděčí i krásnými květy.

Na shledanou při letošním otvírání sezóny ve Dvoře Králové
se těší Petr Šustek.


Text a foto: Petr Šustek, Odry
Změna e-mailu: 
petr.sustek(at)seznam(dot)cz
 

(C)

zpět