Ochrana kaktusů proti sběratelům II. 


Pod tímto odkazem http://www.cact.cz/noviny/2004/01/ochrana.htm můžete najít celý text  příspěvku, který byl v Novinách publikován v lednu 2004. Všimněte si úvahy pisatele o tom, že za rok tu bude mnoho mumií.

Poprvé jsem lokalitu navštívil v roce 1990, tehdy se Stevenem Brackem a Mirkem Sladkovským. Všichni si pamatujeme na množství Ariocarpus fissuratus v. lloydii, které na tomto kopci rostly. Vloni (2007) jsme na tomto místě s jinou výpravou byli opět. Po dlouhém hledání jsme našli 3 rostliny a byli jsme velmi udiveni, hledali jsme důvod tak neuvěřitelné devastace. Zdá se, že slova polského přítele, který vražedný nástroj našel a vyfotografoval, se naplnila.

Po uveřejnění příspěvku se mi tehdy ozvali svědci, kteří vědí, kdo onen brutální „dloubák“ vyrobil. Škoda, že nemohu jeho jméno vyslovit, velmi by to zavánělo pokusem o nečestný konkurenční boj. On sám to ale ví velmi dobře, a já mu můžu veřejně sdělit – chlapče, jsi prase. Napadají mne ovšem příměry více expresívní, ale to už by tyto stránky neunesly. 

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz

 

(C)

zpět