Březen 2008 ve sbírce u Pavlíčků


Březen ve skleníku je ve znamení bouřlivého nasazování poupat a koncem měsíce nás už potěší i mnoho květů. Protože své kaktusy občasným pomlžením připravuji k vegetaci, ve skleníku to krásně voní a trny po navlhčení dostávají syté barvy. Takže i toto „předvegetační“ období má své kouzlo. 

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinocereus aff. spinigemmatus, Sombrerete

Echinocereusy už mají nasazeno spoustu poupat, ale jeden, co byl blízko sklu a užil si více tepla, už krásně rozkvetl. A zrovna tady bych potřeboval poradit. Mám u něj totiž jmenovku Echinocereus aff. spinigemmatus, Sombrerete. E. spinigemmatus si představuju jinak, tahle kytička mi připomíná spíš E. polyacanthus, ale kdoví? – třeba má někdo z Vás stejně označenou rostlinku a pamatuje si i na zdroj, z kterého pocházela semena. Já – bohužel – u ní žádné další údaje nemám.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Gymnocactus beguinii

Gymnocactus beguinii je kytička, která fotografa nezklame. Je atraktivní jak květy, tak i otrněním a bílou vatou. A na tom nic nemění ani to, že tohle jméno se v našich novinách objevuje už asi potřetí.

Třetí fotografovanou kytičkou je Echinomastus durangensis SB 46, který roste v okolí Conejos v Durangu. Málokdo tyhle rostlinky pěstuje pravokořenné, většinou se roubují, u mne sedí na Trichocereus pasacana, kde zatím roste hezky dokulata.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Echinomastus durangensis SB 46, Conejos, Durango

A co říci závěrem? Stovky poupat na echinocereusech slibují, že při prvomájovém otevírání skleníků připraví návštěvníkům nádhernou podívanou. Dalším zážitkem bude určitě i přednáška Milana Zachara, který má připraveny obrázky rostlin rodu Discocactus z putování po Brazílii. 

Uvidíme se 1. května v Chrudimi?

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět