Pozdrav z Trichodiademobraní


Letošní zima se dlouho zdála být teplotně i srážkově průměrná, ale v posledních dnech začala trochu připomínat tu loňskou. Co se ale týče sukulentních květů, dlouho takovou nepamatuji. Kvete nebo chystá se kvést takřka všechno, co by kvést mělo. 

Foto (C) Ivana Jandová

Trichodiadema densum

Zatímco kaktusy většinou ještě dospávají zimu, nám zelinářům nastávají lepší časy.
Už řadu let pozoruji souvislosti mezi počasím a dobou zimního kvetení. U nás v Pávově je to tak, že pokud je dlouhý podzim, a kytky mohou být co nejdéle venku nebo alespoň ve skleníku sbírat zbytky slunečních paprsků, květy se objevují mnohem později. Když ale začne opravdová Ladovská zima, jako tomu bylo předloni, kvetly sukulenty nejvíce už okolo vánoc. Letos je to tak nějak akorát, ale květů mi připadá mnohem více než jiné zimy. 

Foto (C) Ivana Jandová

Trichodiadema densum

Foto (C) Ivana Jandová

Trichodiadema densum

Foto (C) Ivana Jandová

Trichodiadema densum

Sukulentní rostliny zřejmě potřebují určitý časový úsek pro bezpodmínečný odpočinek, a pak se probudí k dalšímu intenzivnímu růstu a kvetení bez ohledu na počasí venku. Prostě chtějí své jisté, o které se nenechají ošidit. Nejvíce se v kvetení vyznamenaly rostliny rodu Trichodiadema

Foto (C) Ivana Jandová

Echeveria derenbergii

Foto (C) Ivana Jandová

Echeveria pulvinata

Některé druhy už vykvetly v listopadu a prosinci, a po letech půstu nasadila alespoň pár poupat jediná z rostlin Trichodiadema fergusoniae. Jenomže naše plány zhatila nepříjemná okolnost, zvaná kleistogamie, s kterou jsem se u nich až dosud nikdy nesetkal a považoval ji za výsadu například frailejí nebo občas i rostlin rodu Anacampseros.

Foto (C) Ivana Jandová

Cremnophilla linguifolia

Foto (C) Ivana Jandová

Pachyphytum bracteosum

O poznání štědřejší únorovou nadílku připravily Trichodiadema densum. Také začaly kvést první echeverie. Je zajímavé, že nejprve už tradičně kvetou druhy s nízkými květními stvoly, z nichž první každoročně bývá už začátkem prosince Echeveria pulvinata. Po ní následují E. derengergii nebo Echeveria globulosa. Na ty ostatní si letos budeme muset počkat až do konce února. 

Foto (C) Ivana Jandová

Bryophyllum daigremontianum

Zahanbit se nenechají ani jejich příbuzní z rodu Pachyphytum, jejichž květy vypadají jakoby byly z umělé hmoty. A dlouhatánský vývoj svého květenství zvolna po šesti měsících dokončuje Cremnophilla linguifolia, jejíž květní stvol začal narůstat jako obvykle už koncem srpna. Když už ten nový rok tak dobře začíná, připojili se tentokrát i „zelení parašutisté“ z Madagaskaru Bryophyllum (Kalanchoe) daigremontianum, které mnozí pěstitelé hubí na potkání, aniž by si počkali na jeho krásné kvítky.

Foto (C) Ivana Jandová

Crassula cv. Springtime

Letošní lednové Trichodiademobraní za účasti mnoha hostujících sukulentů proběhlo k naší velké radosti. Zima je sice se sukulenty snesitelnější, ale jaro je jaro! A že už se kvapem blíží, o tom svědčí růžové květenství Crassula cv. Springtime, která má toto příjemné roční období přímo ve svém názvu. Hezkých květů je samozřejmě mnohem více, a můžete se na ně kouknout na našich stránkách.

Foto (C) Ivana Jandová
Text: Jiří Janda
Fotografie: Ivana Jandová
Pávov u Jihlavy
www.sukulenty.estranky.cz
E-mail: madagaskar@ji.cz
 

(C)

zpět