Opuncie u dálnice D11


Dobrý den pane Pavlíček,
před vánoci jsem si u p. Koupelky koupil knížku pana Tomáše Bíby Zimovzdorné kaktusy v našich zahradách, kde autor píše, že u dálnice D11 roste jakási opuncie. O této lokalitě se zmiňuje i pan Libor Kunte ve své Encyklopedii kaktusů. A protože bydlím kousek od té dálnice, řekl jsem si, že to naleziště musím najít a prozkoumat.

Když někdo hledá kaktusy v přírodě, musí většinou do Mexika nebo jiné země Ameriky. Já jsem se rozhodl, že je budu hledat ve Středních Čechách. Stráně u dálnice do Hradce jsou možná jedním z míst, kde by se jim opravdu mohlo dařit.. Pravá strana ve směru do Prahy je obrácena k jihu a víc vystavena sluníčku. V některých místech je tak málo půdy, že tam ani tráva ani křoviny nenašly místo kde by mohly vegetovat. A tady je prý kdosi kdysi vysadil.

Po dálnici občas jezdím do Prahy a už mám vytipovaná místa, kde by ta opuncie mohla být. V neděli 20. ledna bylo poměrně teplo. pár dnů nepršelo a tak jsem vyjel po dálnici směrem na Prahu.

V jednom místě, kde dálnici kříží silnice z Čelákovic do Českého Brodu jsem nakonec našel to co jsem hledal.

Po pravé straně dálnice je pod řadou borovic pruh, kde není vidět ani tráva a kde jsou při pomalé jízdě i ze silnice vidět trsy opuncií.

Rostou tady v podivné směsi jílu a zvětralé horniny. Snad opuky. Čekal jsem, že budou spíš růst na pevné skále v jejich mezerách. Tahle směs je tak "výživná", že mezi kaktusy není ani stéblo trávy. Maximálně šišky napadané z borovic, které rostou nad nimi.

Když jsem si rostliny chvíli prohlížel, našel jsem mezi nimi i staré jmenovky, ale za ta léta co tu jsou na nich už nebyly žádné nápisy čitelné. Nejsem žádný znalec, ale mám pocit, že tady rostou dva druhy. Jeden který je divoce otrněný a druhý na kterém jsem našel ještě plody z minulé sezony (na těch otrněných nebyly) a které mají jen glochidy se spoustou drobných trnů na které bych určitě nechtěl šlápnout bosou nohou.

Jsem rád, že jsem tohle místo našel. Už se těším až přijde jaro až budu taky
 pozorovat jak se rostliny nalévají vodou a připravují se ke květu. 
Možná, že mi do té doby někdo poradí jak se jmenují 
a kde se tady vůbec vzaly. 
Předem děkuji


Text a foto © Karel Vyšata
E-mail: karel.vysata@sklarny-bohemia.cz
 
 

(C)

zpět