Napsali nám: Petr Mlček


Ahoj lidi,
moc Vás zdravím v tomto zimním čase. Kaktusy mám již zazimované, ale jelikož jsou to živé rostliny tak se i přesto stále něco děje. V létě mi jako každý rok kvetl Cereus aethiops. Získal jsem tuto starší rostlinu již před lety z pozůstalosti přítele Churavého. Byla zasazená v malém hliněném květináči a asi 5 let vůbec nepřirůstala. Ani jeden trn, pouze kvetla. Po přesazení do většího květináče přiroste každý rok asi 10 cm. Mám ji jedinou toho druhu, takže jsem se ji ani nikdy nepokoušel opylovat. Letos mi to nějak nedalo a když kvetla, tak se sešla s Echinopsis subdenudata. Tak jsem je vzájemně opylil a na obou rostlinách se vytvořily plody.
 

Echinopsis subdenudata v květu

Ten plod cereusu teď praskl, čímž mi dal najevo, že dozrál. Je vidět, že jsou tam semena. Zda jsou hybridní či nikoliv se uvidí až na potomstvu. Stejně tak u těch semen z Echinopsis. V každém případě budou nějaké podložky. Květy jsem totiž nekastroval, takže se mohly opylit vlastním pylem a pouze se porušila autosterilita obou rostlin.
 

Cereus aethiops s plodem

Obdobně tomu může být u hybridních astrofyt. Křížím nejčastěji Astrophytum coahuilense (mateční rostlina) a A. asterias cv. SUPERKABUTO.

Astrophytum COxKABU F1

Z výsevu vyrostou většinou více či méně vločkované hybridy COxKABU, ale i čisté Astrophytum coahuilense, protože květy nekastruji. Podobně mohlo dojít k vzniku semen u Astrophytum myriostigma var. quadricostatum při přenesení pylu Astrophytum (Digitostigma) caput-medusae v případě zmiňovaném v listopadových kaktusových novinách.

Astrophytum myriostigma cv. ONZUKA roubovaná na Peireskiopsis

Některé semenáčky A. myriostigma mají v juvenilním stádiu černé trny a při naroubování na bujnou podložku mají snahu obrážet. Doufám že uvidíme jak se malý roubovanec bude dále vyvíjet. V každém případě jsou pěstiteli astrophyt kříženci s A. caput-medusae netrpělivě očekáváni. 

Schlumbergera hybr.

Sice je do vánoc ještě více než měsíc, ale „vánoční kaktusy“ již asi kvetou nejen mě. Nejbohatší nadílku květů má ten co máme v ložnici. Rozhodně mu prospělo letnění na nejspodnější polici ve skleníku a poměrně chladno v ložnici.

Zdraví Petr Mlček

Text a foto Petr Mlček
E-mail: mlcek.p@c-box.cz 
 

(C)

zpět