Říjen 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Foto (C) Pavel Pavlíček

Turbinicarpus (Gymnocactus) saueri subsp. gonzalezii


Nejdříve se podíváme na Turbinicarpus (Gymnocactus) saueri subsp. gonzalezii. Mám je ve sbírce umístěné společně s dalšími příbuznými, a to se subsp. septentrionalis a subsp. nieblae. Zatímco všechny gonzalezii kvetou, ty ostatní ani ťuk – takže i ve sbírce se projevila další odlišnost od zde jmenovaných, a to odlišná doba kvetení.

Tento druh (gonzalezii) se objeví letos v Atlasu kaktusů. Už podruhé, vloni se totiž do stejnojmenného listu v Atlasu vloudila chybička, vlastně pořádná chyba. Zařadili jsme obrázek divoké rostliny, omylem se tam však dostala fotka subsp. septentrionalis. A protože jsem zároveň autorem popisu (společně s tiskařem, jehož tiskárna Atlas vytiskla) hanbou bych se nejraději propadl. Takže prosím, list z loňska si z paré odstraňte a nový – opravený list si do složky zařaďte. Vlastně – i to je výhoda vydávání Atlasu ve formě volných listů.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Mammillaria nejapensis SB 1608, Nejapa, Oaxaca


Na dalším obrázku je Mammillaria nejapensis SB 1608, Nejapa, Oax. V říjnu už toho mnoho nekvete, ale některé kaktusy se dokážou vyšperkovat i bez květů. To když – třeba u mamilárek – svou červení zasvítí plody, no to se nedá přehlédnout.

Foto (C) Pavel Pavlíček

Conophytum spec.


Se začátkem zimy začínají kvést také konofyta (rod Conophytum). Jsou to velmi milé miniaturky, celý rod má necelou stovku druhů, takže v pětkách květináčcích se vejdou v pohodě na půl metru čtverečního. Jsou to ale rostlinky, které mají vegetační období růstu v zimě, což situaci běžnému pěstiteli komplikuje. Vyžadují totiž přes zimu tepleji, a také umístění na co nejsvětlejším místě. Další informace lze najít například na http://www.palkowitschia.cz/sukulenty/cykly.htm

Za měsíc nashledanou – pp.

Text a foto: Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět