MEXIKO 2004 (7)

zpracováno podle deníku Sváti Matějky z Mostu, milovníka echinocereusů, bonsají 
a ještě bůhvíčeho, skvělého cestovatele, společníka a muzikanta.
Den třináctý a čtrnáctý

Den třináctý - 29. 3. - Lunes
Ráno jsme navštívili protější skálu za vyschlým korytem potoka. Na jejím temeni a na její sluneční straně jsme se setkali s početnou populací: Ariocarpus retusus La Paloma Coahuila, Thelocactus rinconensis ssp. palomaensis s 13 žebry a purpurovým květem, Epithelantha micromeris

Epithelanta se žlutým květem

Cesta dál do hor vedla k mému vytouženému cíli, Echinocereus delaetii. Po několika desítkách metrů stoupajícím údolím jsme však zjistili, že je nesjízdná a otáčíme zpět.

Garmin – navigace GPS - lokalita El Sacrificio

Cestou na Monclovu jsme odbočili na prašku k El Sacrificio. GPS: 26 10 982 - 101 24 919, nadm. výška 1154 m. Před obcí, jejíž vjezd byl zatarasen branou a vstup do hor povolen jen se svolením komisaria, jsme na prvním pahorku vlevo objevili nádhernou lokalitu, kde rostly masité růžice Ariocarpus retusus, Epithelanta micromeris s bělorůžovým květem, Neolloydia conoidea, krásné formy Lophophora williamsii se sytě růžovým květem s více řadami okvětních lístků, Coryphantha pseudoechinus, C. ramilosa, bíle otrněný Echinocereus pectinatus.

Lophophora williamsii – El Sacrificio

Coryphantha pseudoechinus

Začíná poprchávat a my sledujeme blesky nad horami na obzoru. To počasí se nezdá ani našemu hostiteli a pilotu Vlastovi Kusému. Vyjíždíme praškami z odlehlých pustin zpět na silnicí směr Monclova. V Monclově jsme se chtěli dobře najíst. Výrazně se ochladilo a začalo pršet. Při hledání restaurace, jak jsme nalehko - v kraťasech a trikách - pobíhali po ulicích, působili jsme na místní velmi oblečené domorodce jako velká atrakce. Rtuť teploměru byla na 12 stupních a pro ně to zřejmě znamenalo tuhou zimu. 

Na obědě v Monclově

Restaurace byla zavedená: hovězí vývar a kuře na smetaně nám udělaly v žaludku mír. Potom internet, napsat svým milým za oceán a pak supermarkádo a nákupy. Tam padlo rozhodnutí, že dnešní noc strávíme za stávajících povětrnostních podmínkách raději někde na hotelu. Na cestě do Cuatrocienegas jsme jeden takový našli: 145 pesos za noc a slušné zacházení nás přesvědčilo, že jsme na správném místě.

Lokalita Cuatrocienegas

Den čtrnáctý - 30. 3. - Martes
Po snídani padlo nové rozhodnutí: Necháme bágly v pokojích, využijeme zdejších služeb ještě jednu noc. A tak do Cuatra, policií ostře sledované přírodní rezervace, vyrážíme jen tak nalehko. Po cestě nás dvakrát kontrolovali jacísi podivní ekologičtí mordidéři. Plošinu mezi Sierra Madeira a Sierra La Fragua vyplňují solná jezera, slaniska, tůně propojené kanály, kde žijí malé barevné cichlidky, takže je tu statut národního parku.

Ferocactus hamatacanthus mezi Grusonia bradtiana

Přes další tentokráte vojenskou kontrolu jsme se propracovali do Cuatra a dál po hrkavé kamenité silničce směr Gabino Vasquez. 5 km za Cuatrem směrem na severozápad, naproti jakési plynárně, vpravo do stráně a už na rovince nás nutí do předklonu nádherné Ariocarpus fisuratus,

Ariocarpus fissuratus, Cuatrocienegas

Coryphantha poselgeriana var. valida, Cuatrocienegas

Ancistrocactus uncinatus v. wrightii, Mammillaria. pottsii, Coryphantha poselgeriana v. valida, nádherné tvrdotrné Astrophytum niveum, které nikde jinde nerostou, Echinocereus pectinatus a E. stramineus, Echinocactus horizonthalonius, bělošedá políčka Grusonia bradtiana, Escobaria zilziana, Ferocactus hamatacanthus... To je lokalita, kterou by neměl žádný z cestovatelů minout, jeden z nejkrásnějších koutů Mexika.

Astrophytum niveum, Cuatrocienegas

Lophophora williamsii, Cuatrocienegas

Pokračování stejnou cestou dál (41 km od Cuatra dále na SZ) cestou podél potrubí se ukázalo zrádné, protože o pár kilometrů dál potrubí těžká technika ukládala do vyhloubeného příkopu a zatarasila cestu. Museli jsme se vrátit na souběžnou trasu o kus dál. Dojeli jsme k vysílačce (mikroondas). 

Cílem této strastiplné cesty se stalo Astrophytum niveum nudum, kytce zelené barvy bez vloček. Těch je tu mnohem méně, než oněch stříbrňáků a najít pár kousků bylo vždy otázkou štěstí. Jeho fotografie by vyvážily všechny útrapy. Bohužel pátrání tentokrát skončilo nezdarem. Našli jsme „jen“ Echinomastus mariposensis, Escobaria zilziana, Echinocactus horizontalonius, a taky párek chřestýšů.

Escobaria zilziana

Pozdní navracení se doprovázené pohnutými příběhy ze zkušeností členů výpravy o nástrahách mexické turistiky (s názvy: „Ukradené letenky”, „Loupež v taxíku”, „Zrádné metro” a jiné) nám na náladě nepřidaly. Večer ještě sledujeme předpověď počasí: Mexikem zmítají vichřice a přívalové deště. Také Vlastíkova žena, která má o nás strach volá, že od Monterrey až do SLP jsou velké záplavy. Podle prognóz ale vidíme, že naše stanoviště je teď dost na severu a právě od severu má do Mexika spěchat lepší počasí. 

Porosty Grusonia bradtiana, Cuatrocienegas

 pokračování příště


Svatopluk Matějka
 

(C)

zpět