Prázdniny 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Prázdniny kaktusář našeho věku obvykle netráví jen ve sbírce kaktusů, ale i mezi vnoučaty, což je vlastně – jak já říkám s trochou pokusu o humor – také sbírka semenáčků. Letos jsme je vyvezli vyvenčit na Berounku, a přes všechny protesty jsme je nakonec donutili k namáhavému pádlování jejími poklidnými vodami, což těm dětem určitě neuškodilo. 

Sonička, Šárinka, Pavlínka a Vendulka

O to více se pak radovaly z vyznamenání diplomy za povedená kulturní vystoupení. Bylo těch vnoučat celkem šest, oba pánští zástupci ovšem prohlásili, že na fotografování s diplomem jsou už příliš narostlí. 

Turbinicarpus lophophoroides

Ale zpátky ke kaktusům. Vyfotil jsem skupinu Turbinicarpus lophophoroides. Jsou naroubované, na svých kořenech totiž rostou velmi problematicky a snadno hynou. Není divu, napodobit v kultuře kořenům podmínky z domoviny je téměř nemožné. Rostou v okolí Las Tablas, v neuvěřitelně zasolených půdách, kde je povrch terénu často pokryt krustou bílých solí. T. lophophoroides roste s povrchem substrátu, jen v době vlhka mírně z půdy vyčnívá. Roubované kulturní rostliny se těm plochým divokým vlastně vůbec nepodobají. Jsou to kulaté a mnohem větší rostliny, než ty v přírodě, na druhé straně nás ovšem potěší množstvým hezoučkých květů.

Thelocactus freudenbergeri

Thelocactus freudenbergeri obývá mikrolokalitu v nádherném uzavřeném údolí, obklopeném strmými stěnami okolních kopců, s jediným úzkým průchodem. Uvnitř údolí mimo výletního místa – obrovského systému krasových jeskyní (grutas), funguje také vápenka, která spolehlivě vše halí do šedého vápencového pudru. 
V tomto – jen několik km širokém kotli se mohl nerušeně vyvíjet do své krásy tento červenokvětý fešák, do nedávna jediný červenokvětý kaktus z okruhu Thelocactus rinconensis. Před pár lety jsme ovšem nalezli další červenokvětý i blízký k subsp. nidulans, který dostal jméno T. rinconensis ssp. palomaensis. I ten roste na plošně velmi omezeném, malém areálu.

Mammillaria napina

Mammillaria napina, to je nevšedně hezká miniaturka. Její pěstování není jednochuché, proto je třeba doporučit roubování. Ve sbírkách je hodně vzácná, není divu, semena se nabízejí jen občas, a zřejmě jich není nikdy dost, aby nabídka uspokojila všechny zájemce. 

Parodia fechseri

Parodia fechseri – tu jsem si vyfotil na jaře v sbírce (tuším) Pavla Urbánka, ale našly se nějaké pochybnosti, zda se jedná o správné jméno. Budu rád, když mi napíšete, zda máte pod stejným jménem podobné rostliny – a za to předem díky.


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět