Výstava KK Roudnice nad Labem 2007


O výstavě kaktusářského klubu Roudnice nad Labem jsem již v minulosti do internetových novin psal. Letos se roudničtí odhodlali k radikální změně, když po letech vystavování přímo v Roudnici nad Labem, se rozhodli výstavu uspořádat ve sklenících zámku Libochovice. Výstava se letos konala od 9. 6.  do 17. 6. 2007.

Již před vstupem do areálu zámku byly umístěny výrazné, ale výtvarně velmi pěkně ztvárněné plakáty,  takže návštěvník byl přiveden přímo až k zámeckým skleníkům. Samotný zámek v Libochovicích je krásný a jeho zahrada je vyhlášená svou „klasickou“ úpravou, ale i jako klidné  místo k procházkám  či posezení na mnoha lavičkách.

Roudničtí nenechali nic náhodě. Pořadatelé dokonce přišli s výborným nápadem, že oblékli modrá klubová trička, takže každý návštěvník měl snadno možnost najít si k radě či debatě některého z mnoha přítomných organizátorů. Již vstup do skleníku a první pohled na uspořádání výstavy byl impozantní. 

Ohromná výše skleníku,  „původní“ exotické stromy a mezi nimi v písku obrovské kaktusy, grusony a další. Po stranách pak nádherné sukulenty a sukulentní bonsaje (mnohé z nich známého odborníka Jana Gratiase), o patro níže kaktusy… Na stěnách pak  srozumitelné plakáty s kaktusářskou a sukulentářskou tématikou a veliké množství rostlin k prodeji za ceny (a to i s ohledem na to, že na výstavách lze nakoupit kytky hodně levně) nebývale nízké.

Hodně jistě udělalo prostředí skleníku umocněné majestátní atmosférou zámeckého parku, ale na celkovém nádherném dojmu se podepsaly v první řadě bezvadné a krásně naaranžované rostliny (kdybych nebyl upozorněn, nepoznal bych ty, které přežily povodeň). 

Jako vynikající jsem shledal, že byl skleník výborně větrán. Svůj vliv jistě má jeho veliká výška, takže i ve velmi slunečném a teplém dnu zde byl pobyt  příjemný. Když k tomu přidám opravdu velikou ochotu a vstřícnost všech organizátorů, musím říci, že letošní výstava klubu kaktusářů z Roudnice nad Labem byla nezapomenutelným zážitkem. 

Závisí samozřejmě na možnostech a další konstelaci, ale pokud bych já mohl roudnickým doporučit, pak určitě další výstavy pořádat opět zde v krásném zámeckém prostředí a opět alespoň přes dva víkendy.


Text a foto: JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: M.holeysovsky@seznam.cz

 

(C)

zpět