Červen 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Červen, to je obvykle měsíc bouřlivého růstu kaktusů, letos ale vysoké teploty moc růstu nepřály. Rtuť teploměrů se po týdny šplhala k třicítce, takže mnoho druhů zastavilo vegetaci a zálivka v této době je dost riskantní.

Školní návštěva

Červen je také konec školního roku, ve třídách je volněji, a tak každoročně nabízíme školám možnost návštěvy v našich sklenících. Děti mimo výklad dostanou možnost zasadit si vlastní kaktousek, je pro ně připraven substrát, květináčky a rostlinky, sami si nadepíší jmenovku – je to pro ně zážitek. No a na konec pro školní nástěnku dostanou také společnou fotografii. Možná, že to je maličký návod i pro další vlastníky větších sbírek v české kotlině. 

Aylostera theresae KK 1724

V červnu už pomalu končí kvetení jihoamerických miniaturek. Podívejme se na dvě z nich, jedna je Aylostera theresae KK 1724 ze skupina A. heliosa. Ta je půvabná nejen květem, ale upoutá i zajímavým tělem s hustým kraťounkým otrněním. Český botanik Karel Kníže ji našel v Bolívii, poblíž Tarija, Nogales, ve výšce 2800 m n. m.

Sulcorebutia albissima KK 1567

Další krasavice je Sulcorebutia albissima KK 1567. Pod stejným číslem je v Knížeho seznamu S. albida. Nalezeno a sbíráno v Bolívii, u Aiquile, také ve výšce 2800 m nm. Coby neodborník nechávám tento rozpor bez komentáře, třeba se některý lépe informovaný sulkofil ozve a rozpor vysvětlí.

Je červenec – prázdniny, český lid putuje tam či onam – často se přesunuje i blízko středověkého města Chrudim, zastavte se u nás!

Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět