Masožravá mammillarie


Několikaletou pěstitelskou pílí se mně podařilo vyšlechtit masožravou mammillarii. Nebylo to způsobeno umělým genetickým zásahem, ale výběrem vhodných rodičů, po několik generací. Při práci mezi kaktusy jsem si povšiml tří rostlin ve velké misce, kde bylo dalších asi čtyřicet kaktusů, které měly na svých trnech napíchané mouchy. Vždy to bylo jen na těchto třech rostlinách. Oddělil jsem je od ostatních a sprašoval mezi sebou. 

V další generaci to bylo již třicet procent rostlin s touto vlastností. Vzhledem k tomu, že likvidace hmyzu byla skvělá, rozmístil jsem tyto rostliny kolem kaktusů, které jsem měl v úmyslu sprašovat bez zásahu hmyzu. Další generace byla o dalších neuvěřitelných třicet procent aktivnější. To již přesvědčilo i moji konzervativní manželku a několik rostlinek si rozmístnila v bytě.

Jaké bylo moje překvapení, když jsem na jaře letošního roku objevil na mateční rostlině vysátou žábu! Malých žabek se potloukalo po skleníku dostatek a některá z nich neodolala vábení masožravého kaktusu. 

Když postupně přemýšlím o mém zásahu do přírody, kladu si otázku, zda v tom pokračovat, nebo zda ty rostliny bez náhrady zlikvidovat. Může člověk takto zasahovat do přírody? Je vhodné pěstovat rostliny likvidující živočichy?P. S. Trny kaktusů jsem nechal vyšetřit v genetickém ústavu v Brně. Jsou duté a v dutině byly nalezeny DNA much a žáby.


Vladimír Basovník
 

(C)

zpět