Pražské sympozium 2007


Ve velkém sále Obvodního úřadu Praha 8 se letos sešli milovníci kaktusů a sukulentů jako již tradičně poslední březnovou sobotu, tedy 31. 3. 2007. Již od 8 hod., kdy začala prezentace, se objevovali natěšení návštěvníci. A bylo jich hodně. Když se v 9 hod. začínalo, byl sál téměř plný.

Na úvod sdělil ing. Běták organizační schéma dne a omluvil nepřítomnost pana Karla Knížete, který se z důvodů na své straně nemohl zúčastnit, ačkoliv k tomu vyvinula pořádající pražská organizace velké úsilí. Příjemný je záměr v posledním srpnovém týdnu připravit „minisympozium“ na téma mamilárií.

Sympozium 2007

Jako první přednesl výklad Václav Richtr. Jeho zážitky se týkaly především cesty po Bolívii a v druhé části po Argentině. Ačkoliv se soustřeďoval zejména na sulkorebucie, přesto se objevily nádherné fotografie neskutečně vytrněných lobívií a pro mě nezapomenutelná je fotografie Gymnocalycium prochazkianum. Ovšem krásné fotky se týkaly i ostatních rodů a krajiny. Byla to určitě výborná přednáška, srozumitelná a příjemná.

Jako druhý dopoledne hovořil Boris Vrškový. Svou libozvučnou slovenštinou nám přiblížil sukulenty východní Afriky  - Keni a Etiopie. Zaujal svým osobitým přednesem a zážitky mnohdy skutečně dobrodružnými.

Sympozium 2007

Polední přestávku, stejně jako volné chvíle před zahájením sympozia a všechny pauzy využili návštěvníci k nákupu starších čísel Kaktusů, knih nových i starších, konfidoru, rostlin i semen. V předsálí bylo rušno, ale atmosféra to byla velmi přátelská, diskutovalo se, prohlíželo, domlouvaly se návštěvy do sbírek…

Sympozium 2007

Jako první po polední přestávce přednášel Libor Kunte na téma novinek z Mexika. Je třeba pochvalně přiznat, že se snažil držet tématu a hovořit o novinách nejen ohledně rostlin, ale i nalezišť a vůbec změn v Mexiku, které se udály za poslední dva roky. Přednes to byl velice sympatický, vtipný i poučný.

Sympozium 2007

O nových kombinacích rodů sulkorebucia, ale i o své cestě po Bolívii vyprávěl Rudolf Slaba. Za sebe velice oceňuji kromě hezkých fotek kytek hlavně záběry krajiny. Opravdu krásné a poučné včetně slovního doprovodu. Snad to plyne i z toho, že přednášející strávil dost dlouhou dobu cestováním pouze pěšky, bez auta, a prošel s kolegou rozsáhlé a většinou liduprázdné území jen s batohem na zádech.

Sympozium 2007

Jako již tradičně se představil Petr Pavelka ve své přednášce o sukulentech ze severní části Madagaskaru naprosto skvělými fotografiemi. Vynikající autentické pohledy nejen na kytky a do krajiny, ale i na tržiště se sukulentními skvosty spolu se zasvěceným výkladem byly opět velkým zážitkem.

Letošní sympozium se velice povedlo a přeji organizátorům, aby se jim takto dařilo i do budoucna.

Text a foto: JUDr. Milan Holeyšovský
E-mail:  M.holeysovsky@seznam.cz 
 

(C)

zpět