Stížnost na podivnosti letošního jara


Vážení kolegové, postesků na různé zimy bylo prezentováno dosti. Ta letošní byla natolik podivná a ekonomicky snesitelná, že jsem si říkal, že se tomu letos snad nějak vyhnu. Nicméně ne tak. Zaskočen jsem několika následky, které si fakt neumím vysvětlit a prosím fundované o radu. Upozorňuji, že jsem zimoval stejně jako poslední asi 4 roky , v topeném foliáku při teplotách od 0 – 15 celestýna, což je můj obvyklý rozkmit teplot. Světla nebylo ani méně, ani více, spíš více, neb odpadlo zimování pod vrstvou sněhu na střeše. Normálně se u mne kytky probouzejí v půlce února a rebucie začínají kvést začátkem března, závody vypukají po první zálivce cca na Josefa. A letos?....

První pupínky budoucích poupátek na rebuciích cca před 14 dny, zato telokaktusy už brzy vykvetou a závody o první květ jednoznačně vyhrál Gymnocactus beguinii, těsně bude následován Ecer. scheerii forma Tomachito. Očekávám v brzké době rozkvět Thel. hexaedrophorus no a rebutie a mammilárie, kvůli kterým se u mne koná výjezdní schůzka libereckého kroužku 6. 5. …. No snad to stihnou. Prosím fundované kolegy, pokud pro tento fakt mají nějaké pravděpodobné vysvětlení, aby tak učinili, neb velice nerad nevím…

Posledně jsem žádal o pomoc při identifikaci jména Notocactus amiguetii, leč kromě Jardy Vícha nikdo nic, až při jarním úklidu jsem kdesi nalezl publikaci pana Neduchala o jménech a synonymii rodu Notocactus – a hle – jedná se o Uhligovo obchodní označení později popsaného N. gibberulus. A rostlinky vcelku odpovídají, takže huráá. A pokud to někdo máte jako já, tak si to opravte, ať to n. n. co nejdříve zmizí.

Pro informaci datum příspěvku : 16. 4. 2007



Pavel Urbánek
E-mail: urbanek@obalcomplex.cz 
 

(C)

zpět