Čím to asi je - houby?


o

Tyto obrázky nám poslal pan doktor Milo Šimko s prosbou, zda by někdo z čtenářů neodhadnul, čím jsou způsobeny hnědé skvrny na klíčencích astrofyt.

Já to popravdě řečeno nevím, asi je to útok hub, kterým se rostlinka ubránila – ale možná se mýlím? Má někdo z čtenářů jinou úvahu?


Čím to asi je - houby? Reakce na článek v IN

To, co je na obrázku, mi nápadně připomíná moji zkušenost. Kdysi jsem našel ve výsevech nebo rozpikýrovaném dorostu docela úspěšně bující plíseň. Nešlo ani tak o plíseň, která se objevuje na semenech nebo klíčencích, ale vzhledem k přítomnosti části organických komponent v substrátu, o plíseň bující na onom substrátu. Z jiných aplikací  jsem věděl, že na plíseň rychle a účinně působí SAVO. Je to nějaký chlorovaný preparát, který je tak účinný, že dovede z jinak jednobarevného trička udělat bíle puntíkovaný módní doplněk. Po ošetření povrchu substrátu nastaly 4 fáze účinku:

  • dlouhodobě chlórem zasmraděný pokoj ,
  • potřísněním zničené tričko,
  • zlikvidovaná plíseň na povrchu substrátu,
  • popálené semenáčky

Způsob poškození rostlinek byl ten sám, jako na přiloženém obrázku a tak bych se chtěl zeptat autora snímku, jestli neprováděl něco podobného, jako já před lety. Mohla by to být jedna z možností. Nechť zavzpomíná, čím vším případně své výsevy ošetřoval. Třeba si na něco  vzpomene.

Sláva Dupal
e-mail: sdupal@fatra.cz  


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět