Kaktusářem snadno a rychle

Soutěžní povídka č. 3

Autorka: Jana Ptáčková
E-mail: bobptacek@hotmail.com 

Arizona žhnula vedrem. Bylo 111 °Ferenheita a připomínalo to skleník. Naštěstí první  na naší výpravě za kaktusy nebyla písečná poušť ale řeka. Stočili jsme pod most a drali se prachem k zelenému toku Colorada. Seděl tam na břehu tulák. Nohy ve vodě, vedle sebe několik plechovek piva, za zády batoh, prostě zlatý život. Podle jemného arizonského mravu se otázal, zda si má vzít košili, když přišla dáma. Rozdílné názory na oděv jsme v momentě vyřešili a vrhli jsme se do vody. Byl tááákový hic.

Krajina, kterou jsme projížděli, byla vyprahlá a všechno vypadalo suché na troud. Nikde živá duše. Upoutala nás stará dřevěná směrovka. Hlásala „Zlatý důl” a ukazovala na pěšinku do písečné pláně plné katusů. Kdo by odolal? Cestou jsem gestikuloval  tak živě, že jsem rukou zavadil o vzostlý keř Teddy bear cholla. Vmžiku jsem cítil, jak se mi trny kaktusu zaryly velmi hluboko, snad i do žil. Žena Jana brečela smíchy. Trny však nešly za živý svět ven. Jana si všimla kousku  kaktusu na zemi a opovržlivě do něj kopla. To dělat neměla. Pár trnů ji hravě prorazilo podrážku na  pohorce, prošlo ponožkou a zajelo až do palce. A bylo po smíchu.

Po několika dnech se konečně usmálo kaktusářské štěstí. Objevil jsem nádherný barrel kaktus. Vzalo to půl hodiny piplačky a nějaký ten další trn v dlani, a uloupil jsem semen tolik, ze by mi i předseda Okresního spolku záviděl.
„No jo, ale jak je dostanu domů, do Austrálie?” říkal jsem si. Vždyť oko zákona je bdělé, zejména na letišti. Ze všech možností jsem vybral tu nejjednodužší. Semínka jsem přimíchal do trochy obyčejného tabáku a nechal je v kapse jen tak. Pod světlem je přece nejvíc tma.

Doma jsem se dychtivě hrnul do skleníku. Panečku, to byl substrát! „To bude veget,” snil jsem. Kdybych se nestyděl, snad bych býval do té půdní směsi sám zapustil kořeny. Už jsem si představoval, jak budu semínka chránit před škůdci, zalívat a přihnojovat. Snad bych jim i zpíval, kdyby na to přišlo.
„Jano, kde jsou ty moje kalhoty?” hulákal jsem připraven k výsevu. „Ty plné tabáku, co smrděly jak tchoř? Tak ty jsem vyprala.” „A ten tabák?” „No, ten jsem vyhodila.”

Polilo mě horko a udělalo se mi nevolno. „Že jsem tenkrát radši nezůstal s tím tulákem u Colorada?!” zoufal jsem ve skleniku s prázdnýma rukama. Bylo jasné, že se stala pěstitelská chyba a že se můj barrel kaktus háčkem nikdy nechytí. Mrzel me svět a nejradši bych se býval neviděl. Bohapustě jsem zaklel, konev s připravenou probouzecí zalivkou vyprázdnil na vlastní hlavu a vyrazil k načaté láhvi rumu. Nerad to přiznavám, ale „katusářem snadno a rychle” mi asi souzeno nebylo.


Hlasujte na adresu cact@chrudim.cz 
 

(C)

zpět