MEXIKO 2004 (1)

zpracováno podle deníku Sváti Matějky z Mostu, milovníka echinocereusů, bonsají a ještě bůhvíčeho, skvělého cestovatele, společníka a muzikanta.

Den první a druhý

Den první,  17. 3.  - Miercholes

V 7.00 hod. - letiště Praha Ruzyně, vítání s kamarády a loučení s rodinou, odlet British aerolines do Londýna. Odlet do Mexika o dvě hodiny zpožděn. V pozdních nočních hodinách přílet do metropole.

Skupinová fotka - Botanická zahrada Cante

Očekává nás Čechomexičan Vlasta Kusý (62 USD za den auta). Vyrážíme směr sever: nejprve komplikovaně s nezbytným blouděním ulicemi CD, za městem už přímočařeji. 

Jindy, pokud cestujeme pronajatým autem, raději využíváme služby pronajímatele a necháme se vyvést z města na výpadovku na Querétaro. Vřele doporučuji všem potenciálním začínajícím cestovatelům.

Echinocereus parkeri - Botanická zahrada Cante

Mimoto chci dodat – tento seriál může sloužit i jako návod pro trasu dalším skupinám. Tvrdím, že cestovat Mexikem je brnkačka, bezpečný výlet krásnou přírodou, pokud se dodrží minimální požadavky, nekopou se kytky, semínka se pečlivě uschovají a nedráždí-li se chřestýši bosou nohou. 

Den druhý, 18.3. - Jueves

První probuzení

Ráno probuzení na louce před botanickou zahradou v Cante, poblíž San Miguel de Allende, blízko rozestavěného místního universálního sídliště. Spali jsme pod tropickou oblohou, ale k ránu byla zima. Václav přesto vítá všechny proubouzivší se členy výpravy s úsměvem a v trenkách. Vaří kávu. 

Celkový pohled na Botanickou zahradu Cante

V 9.00 hod. se otevírá, exkurze do zdejší botanické zahrady - Jardin Botanico v Cante u St. Miguel: zajímavé rostliny a dvě krásné zahradnice, skleník s kvetoucími echinocereusy, trochu focení. 

O kytky se tu starají dvě krasavice

Jedna ze zahradnic prodává roubovanou schouru M. luethyi za 40 peso. Chuděrka nepřežila ani do konce výpravy.

Thelocactus rinconensis, sběr GL 8196 - bot. zahr. Cante

Pak nástup do auta a demokratické rozhodnutí vzdát se očistné a osvěžující koupele (koupaliště na trase pár km za San Miguel) na úkor touhy po kaktusech: nabíráme tedy směr Hidalgo Dolores za vybájenou  „Perezdelarozkou“.

Zápis do knihy hostí

Vpravo míjíme St. Miguel de Aliende s krásnými katedrálami, starobylou architekturou. Pavel vypráví, že se tam dají koupit krásné rukodělné suvenýry. 

Václav Jakubec a jeho takósek

Příjemná zastávka ve stinném bufetu na pálivých takóskách a chladivém pivu. Poučka dne po opakované zkušenosti: Nenech se zmást první správnou odbočkou. Určitě do stejného místa povede i řada mizerných oklik po mnohem horších cestách.

Mexické pivo není špatné - v tom horku....

1. lokalita: hned vedle silnice ze St Felipe na Ojuelos, 1 km před odbočkou na St. Barbaru (5km), nádherná plošina, překrásné zamechované kameny.
Echinofossulocactus zacatecasensis (s květy i semeny)
Coryphantha clava var. stipitata

Rozhledna pro brabčáky

Pozdní odpoledne až do soumraku ve znamení hledání Mammillarie perez-de-la-rosae var. andersoniana. Marně. Ani gps ani popis lokality nepomáhaly. Asi 5 km za vesnicí Villa Garcia jsme zakempovali. Na opékání masa už nebyl čas ani síla. Chuť zůstala.

pokračování příště


Svatopluk Matějka
 

(C)

zpět