Únor 2007 ve sbírce u Pavlíčků


Únor bílý – nebyl vůbec bílý, a byl také abnormálně teplý. Zatímco jiné roky mám problémy s přitápěním, nyní je to naopak. Rostliny ve spodních patrech přepravek ve skleníku trpí nedostatkem světla a přemírou tepla, jejich temínka se otevírají a zoufale se snaží protáhnout ke světlu..., u řady z nich to na jaře nebude asi moc hezký pohled. A znova nastává ta známá situace, kdy zatímco se snažím radit jiným, sám sobě poradit nedokážu.

Takhle brzy v předjaří vykvétají některé turbinocarpusy, zejména ty z dřívějšího rodu Gymnocactus. Vybral jsem pro vás tři ty nejnovější. I když se jedná o mladé rostlinky, prvně kvetoucí, řekl bych, že velmi dobře představují rozdíly, kterými se jednotlivé druhy od sebe liší.

Turbinicarpus saueri subsp. nieblae

Začněme nejdříve s Turbinicarpus saueri subsp. nieblae. Další obrázky si můžete prohlédnout na webu:

www.mfaint.demon.co.uk/cactus/pics/turbo/habitat/nieblae1_habitat-020203.jpeg

Nieblae se od dalších zde představených nejvíce odlišuje svým řídkým otrněním, vidíte, že okrajových trnů je zřetelně méně, než u dalšího – T. saueri subsp. gonzalezii, který byl popsaný v časopise Kaktusy v r. 2004. Také květ je u nieblae světlejší.

Turbinicarpus saueri subsp. gonzalezii

A poslední je Turbinicarpus saueri subsp. septentrionalis, který byl popsaný v čas. Kaktusy v roce 2004. Tady vidíte, že počet okrajových trnů je opět asi dvojnásobný, než předešlý poddruh gonzalezii. Také květ je zřetelně tmavší.

Turbinicarpus saueri subsp. septentrionalis

Do okruhu Turbinicarpus saueri mimo nominátního poddruhu saueri a mimo výše vyjmenovaných patří ještě subsp. knuthianus, subsp. ysabelae, subsp. nelissae a subsp. verduzcoi.

Tak se mějte hezky!


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět