Botanická zahrada Plzeň


Botanická zahrada v Plzni se nachází v areálu Zoologické a botanické zahrady Plzeň na drese: Plzeň Pod vinicemi čp. 6. Zoologická zahrada existovala od roku 1926 a v roce 1981 došlo ke sloučení s botanickou zahradou. Areál má 21 hektarů a od roku 1996 je přetvářen v zoogeografický park.

Areál zoologické a botanické zahrady je přístupný ze dvou stran. Jeden vchod je ze strany „na kopci“, druhý ze strany „v údolí“. Já jsem přijel ze strany „na kopci“ a musel jsem projít téměř celou ZOO, než jsem se dostal do skleníku botanické zahrady. Cestou jsem si prohlédl zejména statek z 19. století a kolem restaurace a množství zvířat se dostal do dolní části. Byl jsem zde v červnu 2006, zrovna v den, kdy se zde slavil Den dětí. Areál byl tedy plný dětí v maskách zvířat a pomalovaných v obličeji za kočičky či jiná zvířata.

Protože jsem zde byl poprvé, hledal jsem dost dlouho skleník botanické zahrady. Ten je nedaleko budov „AKVA –TERA“ v dolní části, nedaleko od „dolního“ vchodu.

Samotný skleník je dost veliký, dle údajů z Internetu má asi 300 m2 a dále množárenskou část o velikosti asi 120 m2. Jsou zde zejména sukulenty z Afriky, Kanárských ostrovů a Madagaskaru, celkem 1150 taxonů rostlin. Aby nebylo prostředí jednotvárné, jsou zde menší stromy, keře i cibuloviny. Skleník je otevřen od roku 1992 a od roku 2000 byla zpřístupněna expozice rostlin z Nového Zélandu – seznam rostlin je zveřejněn na Internetu.

Přiznám se, že mě do plzeňské botanické zahrady lákala informace z Internetu, že zde je umístěna jedna z největších sbírek mamilárií v Čechách, kterou věnovala rodina Ing. Svatopluka Virta. Seznam mamilárií je také zveřejněn na Internetu a obsahuje druhy velmi lákavé ke shlédnutí. Byť na Internetu je informace, že tato sbírka bude teprve časem zpřístupněna veřejnosti, doufal jsem, že budu mít příležitost do ní nahlédnout. Ve skleníku byl pouze jeden zaměstnanec, velmi přívětivý, nicméně s dotazem na sbírku mamilárií jsem byl odkázán na to, že jde o část neveřejnou. Takže pokud pojedou do botanické zahrady pravověrní kaktusáři, pak doporučuji v dobu, kdy bude tato sbírka již přístupna veřejnosti, nebo pokud se domluvíte s Radkou Matulovou, která dle Internetu má tuto sbírku na starosti.

Samotná atmosféra ve skleníku je bezvadná a „sukulentáři“ zde určitě stráví možná hodiny. Je pravda, že sem tam je i nějaký kaktus, ale pro ortodoxní kaktusáře je to spíše pěkný pocit z příjemné atmosféry, než ze zkoumání množství druhů, který je zde osloví.

Obecně mohu říci, že ačkoliv já patřím do skupiny oněch spíše ortodoxních kaktusářů, byla návštěva botanické zahrady v Plzni docela příjemným zážitkem. Samotná ZOO je dobře nasměrována pro motoristy, takže je celkem snadno k nalezení i pro přespolní. Záleží pak na naturelu návštěvníků, kde zaparkují, „nahoře“ nebo „dole“; pro kardiaky, lidi nervózní, nesportovce a nealpinistity doporučuji určitě spodní část, je to k botanickému skleníku navíc i blíže.

Kdo má rád zvířata, určitě se mu zde bude líbit, i statek a expozice z 19. století jsou zajímavé, v horní části pak je amfiteátr (zde se platí zvlášť) s pravěkými „obludami“, pro děti ovšem ohromná atrakce. Takže pro rodinný výlet s dětmi docela dobrý tip. Ale i pro sukulentáře a vůbec milovníky rostlin to může být pěkný výlet. Nejvíce konečně napoví přiložené fotografie.

Ještě pár informací z Internetu z něj jsem čerpal i faktické informace výše – např. o rozloze atd., o Zoologické a botanické zahradě Plzeň.

Otevřeno:
Listopad – březen: denně 9 - 18, podej u pokladen do 17
Duben – říjen: denně 8 - 19 prodej u pokladen do 18

Botanický skleník otevřen kromě pondělí:
Říjen – březen: sobota - neděle 10 - 16
Duben – září: úterý - pátek 11 - 18
sobota - neděle 10- 18

Vstupné dospělí: duben - říjen 75 Kč
listopad - březen 50 Kč
Dětí 4- 15, studenti, důchodci, vojsko mají slevy

Telefonní čísla: 
37 80 38 301 
37 80 38 303

E-mail: mail@zoo.plzen-city.cz
Web: www.zooplzen.cz


Text a foto: JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz 
 

(C)

zpět