Kaktusy se kradou!


Došla mi zpráva od známého německého pěstitele – pana Alberta Plappa, je to prosba o pomoc při hledání vzácné, velmi staré rostliny, Astrophytum myriostigma. V originále lze zprávu číst na http://www.kakteen-plapp.de/italien/index_it.htm

Toto je v kostce zkrácený překlad:

Pomoc! Pomoc! Pomoc!

Z našeho zahradnictví byla v době mezi nedělí 7. a úterý 9. ledna ukradená vyobrazená rostlina.

Tato z Maroka dovezená rostlina je již 60 let stará a od roku 1992 je v jako neprodejná rostlina v mé soukromé sbírce.

Byla vytržená z nádoby a dvě odnože byly při tom násilí odtržené, při čemž vznikly rány o šířce asi 4 cm. Odnože byly ponechány na místě, zřejmě proto, že celá rostlina (i s nádobou) mohla vážit okolo 35 – 40 kg.

V souvislosti s touto krádeží a vloupáním vznikla navíc škoda na majetku ve výši asi 2000 - 3000 €.

Pan Plapp dále vyjadřuje naději, že s pomocí mnoha kaktusářů se podaří vypátrat zloděje a hanobitele zmíněné rostliny, a předem děkuje za případnou pomoc.

Mimo věc: Když se dívám na onu ukradenou rostlinu, nemohu si nevzpomenout na fantasticky krásné myriostigmy, které jsem měl už několikrát možnost pozorovat na kopečcích v okolí Las Tablas, ve státu SLP. Jsou totiž velmi podobné vzhledu ukradené rostliny, a to zejména díky vyššímu počtu žeber (oproti standardnímu počtu pěti) i díky řetízkovitě nahloučeným areolám na žebrech astrofyta.

I na stránkách našich novin jsme už upozorňovali na kradené rostliny z našich sbírek. Věřme, že díky internetovým technologiím se podaří znesnadnit pobertům život.


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz
 

(C)

zpět