Kaktusářský podzim 2006 v Opavě II.


Dnes se chci zastavit u miniaturky, která dokáže svými květy ozdobit většinou – pro letošní půlku listopadu to zrovna moc neplatí – sychravé a nepřiliž optimistické listopadové dny. Mammillaria hernandezii patří skutečně mezi drobné kaktusy, kulovitý stonek dorůstá šířky maximálně 45 mm. Ne nezajímavé jsou paprskovitě uspořádané bílé okrajové trny, jichž z areol vyrůstá až 25. Naprosto nepřehlédnutelné jsou fialové – až 20 mm široké i dlouhé – květy. Ty se objevují až v pozdním létě, nebo v průběhu podzimu. Mé rostliny nasadily pupeny už koncem září, vykvetly však až v listopadu po přenesení pod zářivky. 

Mammillaria hernandezii FO 023, Sierra Mixteca, Oaxaca, Mexico

Ve sbírkách je M. hernandezii pěstována nejčastěji jako roubovaná, přičemž takto vykvétá (roubovanci) již jako dvouletá. Své pojmenování nesou rostliny na počest objevitele, pana Felipe Hernandeze, který svůj nález učinil v roce 1978. Rostlina na fotografii pochází ze sběrů Felipe Otero, mexického sběratele a znalce místní sukulentní flóry, z vápencových kopců v Sierra Mixteca, poblíž San Miguel Astatla a San Antonio Abad, v mexickém státě Oaxaca.

Mammillaria hernandezii FO 023, f. bílý květ, 
Sierra Mixteca, Oaxaca, Mexico

Psal-li jsem výše, že nepřehlédnutelné jsou u M. hernandezii fialové květy, pak vězte, že to nemusí být vždy pravda. Z výsevů semen FO 023 se u mého přítele, výborného opavského kaktusáře pana Leo Gaje, objevila rostlina, kvetoucí čistě bíle. A že si nevymýšlím dokazuje dnešní druhý snímek. Bohužel se mi nepodařilo zachytil rostlinu v plném květu, vyfotil jsem až poslední květ. Snad za rok.

A to je pro prosincové číslo a vlastně i pro tento rok ode mne všechno. 
Přeji Vám všem hezké vánoce a rok 2007 alespoň takový, 
jako byl (je) ten letošní. Mějte se moc fajn.


Martin Chalupski

 

 

(C)

zpět