Jak jsem poznal Karla Knížete


Je to už hodně dávno, kdy byl Karel zaměstnán v botanické zahradě UK v Praze, kde získal místo v oddělení kaktusů. Tam jsem ho potkal někdy v roce 1965 poprvé. Pak se hýbal politický svět a po známých událostech v roce 1968 se Karel vynořil jako dodavatel kaktusových semen v Jižní Americe. V Bolívii, kam se přiženil do rodiny Ramirezů v La Paz, tam prožil řadu let. Nerad bych se v popise jeho cesty životem v J. A. mýlil, proto jsem ho požádal o krátké kurikulum vité, na které Karel reagoval:

„...ano, postavil jsem zde v J. Americe největší kaktusovou firmu, která funguje do dnes. Přes různé překážky, neschopnost mojí a jiných. Snad nejdůležitější mojí devízou byly a jsou jazyky, které jsem se naučil. Ty tvořily nejdůležitější základ, díky kterému jsem mohl nějak dostatečně soupeřit se světem.

Moje peruanská paní se jmenuje Blanca. Dřívější moje bolivijská paní se jmenuje také Blanca, a představ si, že se obě narodily ve stejný den 24. ledna, ale ta pozdější je o 5 let mladší. Máme 4 dcery mezi 17 až 24 lety, Elišku, Karlu, Zuzanu a Jaroslavu, to stačí. Nástupce, který by firmu převzal, bohužel není.

Zaměstnal jsem tu mnoho zdejších lidí, a to jak v Peru tak i v Bolívii a Chile, kde jsem v roce 1967, při mojí první cestě do J. Ameriky, začal. Přes všechna ta bydliště v různých státech J. Ameriky, zůstal jsem Čech srdcem i občanstvím a velmi rád se do své vlasti vracím.“

Karel Kníže

Potkal jsem se s Karlem po letech zase až v roce 1979, kdy nás (společně s Rudolfem Šubíkem) pozval k sobě do nového působiště v Perú. Mezitím vystudoval vysokou ekonomickou školu a vybudoval, na světě snad největší firmu, zabývající se obchodem se semeny a kaktusy, sukulenty aj. rostlinami. Jižní Amerika, resp. Perú, byla tehdy v osmdesátých letech ideálním místem pro takovouto firmu. Měla optimální klimatické podmínky, legislativa umožňovala snadný pohyb zboží přes hranice.

Karel tu založil novou rodinu, dnes má 4 dcery a obětavou manželku Blancu. Jeho soubor, seznam sběrových položek (polních čísel s akronymem KZ, správně KK) je snad nejdelší na světě. Po roce 1989 byl několikrát na návštěvě v Čechách, na svoji vlast rozhodně nezapomněl. Má tu celou řadu kontaktu, jeho semena jsou největším zdrojem pro pěstitele atraktivních kaktusů ze západního pobřeží J. Ameriky. Zasloužil se o nádherné sbírky, a to nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech, zejména v Japonsku. Specialisté stále šíří jeho položky vzácných kopiapoí či parodií, pro kaktusářský svět, ale objevil i řadu ceněných novinek – vzpomeňme za všechny třeba Sulcorebutia gerosenilis nebo Cinthia knizei...

Karel Kníže

Osobně si s Karlem píšu e-mailem několikrát týdně, a pořád je o čem. Jeho návštěvu čekáme v nejbližších týdnech, snad budeme mít i to štěstí, že jeho přednášku uvidíme v dubnu či květnu v Čelákovicích.

Jan Říha
riha.j@sendme.cz


Jenom poznámka závěrem, jestli někdo z nás Čechů má nárok na zapsání do dvorany slávy, pak je to vedle již nežijících velikánů právě Karel Kníže, 
doufám, že se toho dočká…
 

(C)

zpět