Zpráva z odmykání skleníků
aneb prvomájová akce v Chrudimi


Myslím, že docela hezky akci hodnotí dopis, který uvádíme nakonec. Začalo to už tradičně v 10 hodin na náměstí. Několik desítek účastníků si opět přivezlo nádherné počasí.

Před slavnostním zahájením akce jsme se mohli pobavit vystoupením mažoretek, Ty jsme si ale nesjednali my, ale komunisté, kteří demonstrovali za lepší včerejšek na druhé straně náměstí.

Poté, co jsme sešli několik desítek metrů k přednáškové místnosti, pobavili jsme se povídáním a promítáním obrázků od Bořka Prokeše, který popisoval už svoji třetí cestu po Madagaskaru.

A nyní už onen slibovaný dopis mladého libereckého kaktusáře:


Dobrý den,
včera jsem byl u Vás na slavnostním otevírání prodejního skleníku, ale nezastihl jsem Vás - k mé velké lítosti. Už z dálky jsem viděl něco, co mě doslova uchvátilo. Vaše sbírka nakvetlých echinocereusů. 

Echinocereus dasyacanthus SB 135

Echinocereus fasciculatus SB 582
Echinocereus fendleri var. rectispinus SB 162

Echinocereus coccineus var. gurneyi SB 351

Echinocereus lloydii SB 731

Echinocereus mathesianus, Sklenář 1987

Echinocereus pentalophus SB 860

Echinocereus rosei

Echinocereus triglochidiatus v. gonacanthus SB 223

To byla nádhera! S úctou jsem před Vámi smekl pomyslný klobouk! U kvetoucích aztékií mi oči lezly doslova z důlků někam úplně pryč. A ta sloupovitá "potvora " s obřím poupětem (snad nakvetlý oreocereus?)! Prostě před Vámi smekám, snad proto, že sám sobě říkám prznitel  a ne pěstitel, protože část mé sbírky bohužel nevydržela jarní liberecké noční mrazy. S přítelkyní jsme shltli tradičně výbornou klobásku a pak jsem se vřítil do prodejního skleníku. Byl jsem překvapen množstvím, pestrostí, ale i kvalitou nabízených rostlin. Co víc. Máte i velmi příznivé ceny, což je neocenitelná kombinace. Škoda, že nebylo víc peněz. Ale přesto jsem si dovezl několik echinocereusů, s hrdou poznámkou, že jsou od Pavlíčků. Na kytky od Vás se budu vždycky těšit.  

                                            Váš L. P., Liberec


Co dodat? Snad jen to, že odemykání by se mohlo opravdu jmenovat hrabalovsky „slavnosti echinocereusů”. Neboť těch květů je na začátku května skutečně hodně - a hýří všemi barvami. Pro ty, kteří na tento termín přijet nemohli, jsem vyfotil pár obrázků květů echinocereusů - je to nádhera. A tak třeba - za rok nashledanou v Chrudimi.


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz  
 
 

(C)

zpět