Fotografujeme


O fotografování kaktusů už toho bylo v minulosti napsáno dost. Samozřejmě, že většinou to byly rady, které nahrazovaly hrách, na stěnu házející. Lidé si fotili kaktusy jen tak pro sebe, ve snaze zachytit pomíjivou krásu kvítků na svých kytičkách, tak jaképak pracné aranžování.

Teď se ale hodně fotí na digitál, je možnost posílat obrázky po netu, prostě to focení má další a další dimenze a použití.

A tady bych se chtěl poradit s dalšími - nejen fotografy, ale i konzumenty fotografií. Chci se poradit o tom, jaké se líbí pozadí. To je totiž u fotografií kytek dost důležité. Aby bylo takové, co neruší objekt, který by měl být ostrý, s věrnou barevností, a ukazující potřebné detaily jak květu, tak i třeba trnů, bradavek a tp.

Docela se mi líbí aranžování rostlin do drtě - například opuky, antuky, zeolitu, atd. atd. To je ale hodně pracné aranžmá, i když mám pocit, že asi nejpřirozenější. Nesnaží se o přesvědčivé simulování přírody, a už vůbec ne pracných skalisek. Nenutí to k používání dalších prvků, jako stébel suchých travin nebo klacíků, které většinou působí poněkud směšně a násilně.

V poslední době zkouším používat i barevné čtvrtky. Ve formátu A 3 se v několika barvách nechají koupit v papírnictví, za necelou pětikorunu. Koupil jsem všechny barvy, připouštím, že některé jsou hodně příšerné. Schválně Vám však předkládám i tyto, třeba většina z hodnotících má diametrálně jiné představy o krásnu, než já. A budu moc rád, když se k této problematice vyjádří i někteří z Vás. Další rady, mínění a hodnocení velmi rád zveřejním v dalších novinách.

Obr. č. 1 - opuková drť nalepená na kousku plátna

Obr. č. 2 - modrý papír

Obr. č. 3 - zelený papír

Obr. č. 4 - černý papír

Obr. č. 5 - červený papír

Obr. č. 6 - tmavočervený papír

Ještě dodávám, že při focení na sluníčku objekt zastíním rámečkem, kde je napnutá čirá folie. Omezím tím vliv odraženého světla, kdy se například na květech vytvářejí „vypálená prasátka”. U rostliny je napsáno jméno Neoporteria pseudolaniceps.

Předem díky za každou reakci. 


Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz  
 
 

(C)

zpět