Oploceným Mexikem (23)


Je pátek jedenadvacátého září. Vyrážíme pěšky ke kopcům, kde jsou fluoritové doly. V rovině před nimi roste Coryphantha poselgeriana. Kolem je i několik semenáčů, které jsou nádherně vytrněné. Před námi se objevuje plot, který ohraničuje zase jenom křoví. Prolézáme jím a pokračujeme po oslích stezkách. Stezky se klikatí kolem juk, padlých stromů, prohlubní a někdy i ze zvyku. Jsou to osli, že nechodí rovně. Konečně jsme u protějšího plotu, který je na úpatí kopců.

Zde nalézáme starou cestu vzhůru. Na druhé straně údolí, ze kterého jsme přišli, je pohoří Sierra El Granizo. Je v černém hávu mraků a dolů padají šňůry vody. Nás zalévá slunce.

Echinocactus horozonthalonius
Echinocactus horozonthalonius

„Ty hory to přes údolí nepustí,” prohodí Pavel a šlape do kopce. Chvíli mu věříme. Kolem jsou trsy Coryphantha pseudoechinus, Epithelantha micromeris, nádherné rostliny Coryphantha werdermanii a Echinocactus horizonthalonius. Na vedlejším kopci září bílý označník miny.

Za zády se nám objevuje dešťový závěs a zvolna se blíží. Mám představu skvělého útulku v nějaké staré mině. Je to nadějné, před námi je další označník dolu. Kamenný sloup a na něm název, evidenční číslo a na druhé straně malý plánek. Pořádek musí být. Miny nás ale zklamou. Jsou to jen vykopané jámy, žádná štola, do které by se dalo zalézt před deštěm. Ten nás zatím dostihl a začíná plnit hygienický program. Šlapeme do dalšího kopce, nacházíme další označník miny, ale žádné štoly, jen jámy. To na nás již čurá celý nebeský sbor. Svlékám košili a zabaluji do ní brašnu s foťáky.

Kolem jsme neviděli terén, který by patřil k Lídám. Troubíme na ústup. Když scházíme s kopců dolů, oblačnost se začíná protrhávat, a když jsme v rovině, slunce do nás zase pere. Je dusno jako v prádelně.

V rovině mezi akátovníky nalézáme mnoho poselgerián. Všechny věkové kategorie. Nádherné rostliny. U auta jsme opět vyprahlí, jakoby nepršelo.

Pokračujeme přes Sierra Los Alamitos, jeho východním okrajem, směrem k jihu. Lákají nás další doly vyznačené v mapách.

Déšť nám sice smyl prach z auta, ale za chvíli jej máme od bláta. Cesta je plná děr s vodou, navíc čím dál horší. Kolem je nádherná příroda. Skalnaté kopce mění barvu a tvary. Musím ale hledět pod kola, abych to projel. Kluci občas vyskočí, aby odlehčili Japončíkovi. Hobluji mu podběhy, až sténá. Já se modlím, abychom se tudy nevraceli. Kamenitou cestu střídá hlinitá. Má tak vyježděné koleje, že se musím držet středového náspu a okraje, abychom projeli. Trvá to celých padesát kilometrů. Brnkačka na nervy.

Echinocereus pectinatus
Echinocereus pectinatus

Konečně kloudná cesta a vedle ní kaktusový ráj. Vybíháme do kopců. Thelocactus bicolor se nám představuje v několika barevných variacích. Vedle sebe si klidně hoví rudé i žluté plémě. Echinocactus horizonthalonius má právě zralá semena. Mezi kameny se krčí Mammillaria lasiacantha a Epithelantha bokei. Echinocereus pectinatus a Coryphantha pseudoechinus, která právě kvete. Minerální podklad je velmi pestrý. Růžový křemen a železitý tmavě červený minerál.

Thelocactus bicolor var. pottsii
Thelocactus bicolor var. pottsii

Pár kilometrů a vjíždíme do ranče „El Toro”. Nikdo nás nevítá. Na bráně nápis „Rancho El Toro”, pod kopcem tři ubohé domečky. Ani živáčka. Tady to zabalili. Ani se nedivím. Vyjíždíme bránou se stejným nápisem. Žádného býka jsme nepotkali.

Pokračujeme v trýznivé cestě na jih. Slunce zbaběle mizí za obzorem. Na tachometru je sedmdesát kilometrů od Abajo. Na pravé straně od cesty se objevily miny. Tady se bude spát. Okolí štol si necháváme na ráno.

 

pokračování příště…

 

 


Vladimír Basovník
e-mail: bavl@centrum.cz
 
 

(C)

zpět