Jaký skleník?
Četl jsem před časem na jakémsi chatu na Internetu otázky, které jsem si sám ne tak dávno pokládal. Chci si pořídit skleník, je to přece jen dost veliká investice a jaký je vlastně nejlepší. Jak se komu osvědčil, kde jsou nějaké informace, co cena a stojí za tu cenu, a jaké jsou zkušenosti s tou konkrétní firmou, je solidní…

Opakovat, že většina kaktusářů se časem dostane do situace, kdy pořízení skleníku, fóliovníku nebo přinejmenším „pařeniště” na nožičkách je nutností, je asi zbytečné. I já jsem dospěl do tohoto stadia, ale naštěstí, protože mám zahradu, a vůbec dost prostoru, jsem nebyl nijak nucen pospíchat. A popravdě řečeno, není ono to těšení se, vybírání a plánování skoro stejně radostné, jako pořízení si onoho skleněného domečku?

Četl jsem tedy různé nabídky na Internetu, prohlížel skleníky na Zahradě Čech v Litoměřicích, kde je možno si je „ohnmatat” i in natura, studoval pak prospekty, ceníky, procházel jsem různá zahradní centra Bauhasu, Hornbachu, Globusu a jiných obchodních řetězců (pozor, ovšem jak zjišťuji nyní, jsou prý obchodní řetězce tak nemorální, že prodávají i v noci, takže nás zákazníky bude nutno zachránit zákazem nočního prodeje, snad tedy alespoň v dohledné době nebude zakázána třeba ukázka zboží in natura, on se přece nějaký důvod k nějakému zákazu vždycky najde). A protože jsem nepopíchal, vše jsem klidně shlédl, zvážil a teprve pak vybral.

Doporučuji všem zájemcům, kteří mají možnost využití Internetu, hledat přes www. seznam.cz, kde stačí do vyhledávače zadat slovo „skleníky”. Pak už je možno projít celou širokou nabídku, prohlédnout obrázky i porovnat ceníky.

Ponejvíce jsem se setkal se skleníky Variant, např. od dodavatele ZD Dolní Újezd, ale i jiných dodavatelů (v jednom z minulých čísel o něm informovaly i tyto kaktusářské internetové noviny). Je možno je také prohlédnout v oněch obchodních řetězcích. Cena je závislá na velikosti, šíře se pohybuje kolem 2,5 metru a různá je délka a dle toho též cena. Lze je objednat s montáží i bez montáže. Myslím, že pro účely menšího amatérského kaktusaření je to skleník docela dobrý, i já jsem váhal.

Hlavní můj problém byl, že konstrukce je z pozinkovaného plechu, což se mi laicky jeví jako dost slabé. Ovšem je patrno, že konstrukci vytvářeli profesionálové, protože skla jsou v mnoha dílech a váha se rozkládá. Přesto jsem se ptal na zkušenosti se zimní zatížením sněhem. Prý je vhodné sníh buď smetat, nebo konstrukci zevnitř podepřít. Samozřejmě, že to není informace od výrobce, ale od vlastníků z praxe (ale nedělal jsem žádnou rozsáhlou anketu, takže třeba někdo z praxe bude tvrdit něco jiného). Skla jsou „vzorovaná”, takže není nutno stínit. Mně však připadal tento skleník přece jen moc „větrací”, příliš skel, příliš mezer, byť se skla podkládají gumou, na můj vkus je i dost nízký. A pokud jde o montáž, sledoval jsem záměrně stavbu tohoto skleníku prodavači v Baumaxu. Evidentně se stavbou neměli moc zkušeností, pracovali dle návodu a pracovali ve dvou. Skleník postavili za dva dny a snad to byla jen jejich nezkušenost či nešikovnost, ale jedno horní sklo jim prasklo. Další váhání u mě nastalo, když jsem zjistil, že dveře jsou jen „zajížděcí” a nikoliv klasické pantové. Nakonec jsem si tedy řekl, že tento skleník, který jak znovu zdůrazňuji, je asi docela dobrý a cenově dostupný, si nekoupím.

Rozhlížel jsem se dále. Zaujal mě velmi balkónový skleník od firmy Limes (viz na Internetu). Je to skříňový skleník, cenově dostupný a zdál se mi velmi pěkný a to i při skutečném “ohledání” na výstavě v Litoměřicích. Ale přece jen je asi vhodný nejvíce na balkony, i když při výpočtu plochy, dojdete k překvapivě velkému číslu a při přepočtu na cenu, je to asi opravdu výhodná koupě.

Nakonec mě zaujal skleník na a to www.vp-sklenik.cz skleník od firmy Vondrák. Je totiž klasického tvaru a konstrukci má z úhlového železa. Tedy pro lidi konzervativní, jako jsem já, dobrá zpráva. Internetová stránka je docela pěkná, jsou zde odpovědi na dotazy, a tak jsem si řekl, že tento skleník asi ano. Ale když nepospíchám, proč bych se na něj nejel podívat. Výroba a možnost prohlídky je v Řečanech nad Labem, což není nijak daleko od Chrudimi a lze to pro mě hezky spojit s mými pravidelnými výlety za nákupy do všeobecně známé prodejny Pavlíčkových v Chrudimi.

Když jsme ráno vyjeli, bylo vše časově jasné. Jenže do Chrudimi bylo tenkrát z Prahy tolik objížděk, že jsme dojeli hodně pozdě, a po obědě jsem se ke kaktusovým miláčkům u Pavlíčků znovu vrátil, takže nakonec k Řečanům jsem přijížděl až v dost pozdním sobotním odpoledni. Ale řekl jsem si, že to za pokus stojí a tak jsem Řečany projel, celkem snadno jsem našel restauraci Jitřenka (snad se v názvu nemýlím) kousek za nádražím a hned za touto restaurací klasickou tovární dílnu, resp. dvě, kde se skleníky vyrábějí. Majitel pan Vondrák mě i s mojí manželkou přijal velmi přátelsky, pozdní sobotní odpolední čas odbyl jen mávnutím ruky, v dílně se pilně pracovalo a já si mohl vše prohlédnout. Podle mě je to velmi poctivé české řemeslo, konstrukce se zde sváří a viděl jsem i díly již pozinkované nebo natřené, příslušenství atd. Ale pan Vondrák šel ve své laskavosti ještě dále a osobně nás zavedl asi 200 metrů od dílny na zahrádku rodinného domku, kde byl skleník instalován. A hned při pohledu na něj a později při prohlídce jsem si pro sebe potvrdil slogan z nabídky, že je to „Mercedes mezi skleníky”. Nejen, že má klasickou bytelnou konstrukci, sklo natmelené silikonovým tmelem přímo, bez gumové podložky, skla nejsou rozřezána na malé kousky, není to “deštník” se spoustou děr, ale on je prostě hezký a prostorný, hlavně dost vysoký.

Původně jsem si myslel, že objednat a dostat skelník, je otázkou zavolání a dodávky obratem. Bylo to však trochu jinak. Skleník jsem si objednal v březnu či v dubnu a dodávku jsem chtěl v zásadě hned, resp. do léta Odpověď zněla, že dodávka na tuto objednávku je možná až v září a pokud bych chtěl dodávku na jaro, je třeba objednat na podzim předem, protože zakázek je hodně. Takže jsem dodávku nechal až na září, s tím, že kdyby se něco uvolnilo jsem pro. A opravdu najednou přišel e mail, že nějaká paní odmítla skleník mnou žádané velikosti a jestli jej chci, já e mailem potvrdil a v červnu se mohlo montovat. To jen pro ty, kteří zvolí tento skleník a firmu, aby nic nevzdávali - prostě občas někdo odmítne a to lze u této firmy kdykoliv a operativně.

V zadání a potvrzení objednávky má firma vypracovaný systém, jednoduchý, ale vše bezvadně funguje, e mailová nebo písemná objednávka a její písemné potvrzení od dodavatele včetně návodu a dalších pokynů k montáži a přípravě základů. To je zajímavá záležitost - základy. Firma dodává základy na principu pilotů z umělé hmoty. Kdo tedy nechce dělat základy sám, může si nechat tyto umělohmotné základy namontovat či namontovat sám. Já jsem ovšem zvolil klasické betonové základy podle návodu a ony umělohmotné nekupoval. Jen drobnou finesu pro ty, kteří se rozhodnou jako já. Zručný řemeslník si základy pěkně zašaluje a šalunk dá do vodováhy a pak betonuje. Aby byly základy vodorovné je důležité a to u každého skleníku, protože při nedodržení této podmínky se zejména v zimě mohou skla v konstrukci zkřížit a prasknout. Protože já nejsem ani zručný, ani řemeslník, zvolil jsem primitivní, leč účinnou metodu. Základy jsem vybetonoval do úrovně terénu, ovšem nikoliv do vodováhy. Pak jsem koupil běžné prefabrikované obrubníkové desky, tuším 25 cm široké, 50 cm dlouhé a 5 cm tlusté (cena jedné desky asi 20 Kč), ty jsem podmazal a do vodováhy umístil, takže jejich přesah je pár centimetrů ven a pár dovnitř a asi 5 cm nad terén. Vyšlo to velmi dobře a skleník na této podezdívce i velmi pěkně vypadá.

Úvaha každého kupujícího pak zní – s montáží či bez ní. Montáž se cenově pohybuje téměř všude kolem 2.000 Kč. Já jsem volil s  montáží, byť mě dodavatel ubezpečoval, že každý objednatel si zatím jejich skleník postavil sám a reklamace nebyly. U tohoto skleníku je zvláštnost, že cena dopravy je již v ceně. Tedy, ať objednáte montáž nebo ne, cena dopravy je již v ceně a skleník vám přivezou. Ještě jedna cenová zvláštnost. Skleníky jsou dodávány v šířkách 2 m, 2,5 m a 3m. Přitom cena skleníků šíře 2,5 a 3m je naprosto stejná. Objednal jsem si tedy za stejnou cenu skleník širší, tj. 3 m. Příjezd dodavatele byl sjednán na brzy ráno a moc jsem nevěřil, že dojedou včas. Přesto byli u nás již 10 minut před sjednaným termínem. Dodávku a montáž zajišťovali dva synové pana Vondráka. Avii mají uzpůsobenou pro účely dopravy skleníku, a když jsem sledoval, jak jim jde práce od ruky, nijak jsem nelitoval, že jsem si objednal i montáž. Ne, že by to snad nezvládl každý, ale bylo patrno, že oba mají velkou rutinu.

Odlišnost od Variantu je u mnou odebraného skleníku i v tom, že sklo je jemněji vroubkované. Dveře lze objednat dle vlastního výběru, buď posuvné, nebo klasické s panty a zase dle potřeby či vkusu pravé či levé, lze si připlatit za dveře v obou čelech. I počet a umístění okem si lze objednat., stejně jako přídavná zařízení, tj. především otvírače oken a dále pak nosníky na konstrukci, které umožní nad stoly skleníku umístit druhou vrstvu a tím téměř zdvojnásobit plochu. To je možné jen díky pevné nosné konstrukci, u skleníku s plechovými nosíky bych řekl, že by to možné nebylo.

Montáž proběhla během asi 3 hodin a skleník užívám k naprosté spokojenosti. Jsem rád, že jsem se rozhodl k trochu sice dražší variantě, tj. že jsem konstrukci koupil pozinkovanou (lze koupil levnější variantu nátěru jen základní barvou). Dále jsem se rozhodl pro klasické pantové dveře, nosníky na konstrukci, kde jsem úspěšně v druhé vrstvě nad stoly pěstoval hlavně semenáčky. Mohu každému doporučit automatické otvírače oken. Stačí je nastavit, což je velmi jednoduché a pak se okna otvírají či zavírají již naprosto automaticky dle teploty ve skleníku.

Na internetovém chatu zazněla otázka, která firma je jak slušná. Moje zkušenost s firmou pana Vondráka je jednoznačná. Jde o velice solidní firmu, jednání a vstřícnost při prohlídce továrny i slušnost obou pánů Vondráků mladších při montáži byly naprosto vzorné. A navíc, člověk vždycky rád vidí profesionalitu, fortel. A dívat se na montáž skleníku byla opravdu radost. A že zbylo po montáži na autě sklo a to největší? Prostě si vezli s sebou sklo navíc, kdyby náhodou došlo k nějakému karambolu, sklo se rozbilo či prasklo, stačilo by uříznout potřebné na míru na místě. A nabídky, že pokud by se cokoliv nejevilo, a to třeba i kvůli otvíračům oken či čemukoliv, abych se obrátil, stačí telefonem a oni vše obratem vyřídí a to nabídka už po montáži a po zaplacení? Co k tomu dodat. Já mám prostě zkušenost výbornou a mohu tento skleník a firmu každému kaktusáři jen doporučit.

Ještě malou doušku na závěr, protože jsem se několikrát zmínil o skleníku Variant. Mým cílem nebyla nějaká kritika tohoto skleníku, který je zřejmě velmi dobrý a praktické zkušenosti toto potvrzující jistě mohou a třeba i potvrdí ti, kteří se na rozdíl ode mě pro něj rozhodli. Srovnával jsem se jmenovaným skleníkem a chtěl jsem jen dokumentovat úvahy technického amatéra a praktického kaktusáře při jeho rozhodování a konečně také svoje praktické zkušenosti s firmou pana Vondráka a s jí dodaným skleníkem. Proto případnou polemiku typu - Variant je výborný, mně neadresujte, já tento názor nevyvracím a vyvracet nebudu. Snad zkušenosti s jiným typem skleníku, než jsem pořídil já, neodmítne do internetového měsíčníku jeho vydavatel a možná to čtenáři uvítají. Alespoň na onom internetovém chatu tomu otázky napovídaly.


JUDr. Milan Holeyšovský
Buštěhrad
ul. Hřebečská čp. 668