Hoya carnosa, pergola a já

Hoyu (neboli voskovku) jsem získal přede dvěma lety, vrátili jsme se tenkrát s Jarmilou z chalupy a ona stála přede dveřmi našeho bytu. Zanechala ji tam kamarádka, která věřila, že se o ni dobře postaráme. Rostlina měla stočené a zamotané výhony, byla trochu povadlá a vypadala, že nebyla léta přesazena. Po rozmotání výhonů jsem zjistil, že dosahují délky 3 metrů. Přemýšlel jsem co s ní.

Pan Gratias ve své knize Sukulenty pro každého píše o Hoye carnose toto: Jedná se o obecně známou pokojovou liánu, která je vlastně klasickým listovým sukulentem, kterému vyhovuje rašelinový substrát s pískem a nevadí jen občasná zálivka. Při množení používáme krátké řízky s jedním párem listů, které zakoření i jen ve sklenici s vodou. Hoya carnosa je prý tak přizpůsobivá a odolná, že roste dobře jak ve stínu, tak na plném slunci, kde více kvete. Autor doporučuje vést výhony po drátěném oblouku nad květináčem, nechat šplhat po opěře vzhůru nebo volně splývat dolů.

Díky za cenné rady. Kam ji ale umístím v malém panelákovém bytu tak, aby nepřekážela a přitom vynikla krása jejích listů?

Dál pokračuje moc zajímavé povídání o tom, jak na to, aby si člověk velmi nenáročným způsobem zpříjemnil své bydlení. Pro pokračování si jistě rádi kliknete na výtečný plzeňský web http://kkp.webpark.cz


A pokud vás tohle povídání nejen zaujalo, ale i inspirovalo, pak vězte, že není velký problém si nějaké ty Hoya pořídit. A nestojí to ani mnoho peněz:

R 495 Hoya australis, roční řízek, velké bílé květy, 120,-
R 496 Hoya bella - roční řízek, 50,-
R 497 Hoya cummingiana, roční řízek, 80,-
R 498
Hoya densifolia, roční řízek, 80,-
R 499 Hoya henschkeliana, roční řízek, 50,-
R 500
Hoya lacunosa - roční řízek, 50,-
R 501
Hoya „mini-bell” roční řízek, 80,-
R 502
Hoya multiflora, roční květuschopný řízek, 100,-
R 503
Hoya shepperdii, roční řízek, 80,-
R 504
Hoya sussulea, roční řízek, 80,-
R 505
Hoya kentiana, roční řízek, 80,-
R 506
Hoya spec. sametové listy, roční řízek, 80,-

Hoya kentiana Hoya multiflora Hoya lacunosa
Hoya „mini-bell“ Hoya Hoya sussulea
Hoya densifolia Hoya spec. sametový list.jpg Hoya shepperdii

Postupně bychom rádi svou internetovou nabídku o fotky nabízených druhů rozšířili, pokládáme to za příjemné zlepšení nabídky našich služeb. Je to ale práce na několik let a závisí to i na zvládnutí práce s daty v internetu – a to je pro mne taky hodně složité.

Pro nabídku dalších sukulentů nebo kaktusů si klikněte na http://www.cact.cz/rostliny.asp


Autor:
Luboš Kanca
e-mail:
Laabus@seznam.cz

Nabídka rostlin:
Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz