„Ukradeno z cizích webů“

DOTAZ - 10.11.2002
V televizi jsem v pořadu Přemka Podlahy sledovala nějakého pána z botanické zahrady, který radil jak zimovat kaktusy. Doporučoval kaktusy vyjmout z květináčů, zkrátit jim kořeny, zabalit je do novin a umístit je na chladné místo. Vy tento způsob připouštíte jen jako nejkrajnější řešení. Bydlím v rodinném domku, jak mám tedy kaktusy nejlépe přezimovat?

ODPOVĚĎ - 18.11.2002
Ten pořad jsem poslouchal také. Bohužel si už nevybavuji jestli předváděný způsob byl uváděn jen jako jedna z možností. V každém případě byl popisován podrobně a určitě to i na mne udělalo dojem, že to vyznělo jako návod jak by se to mělo dělat.

V tom případě musím trvat na svém a odpovídám jednoznačně- nevěřte tomu i když to říkali v televizi. Ten pán byl vedoucí oddělení kaktusů pražské botanické zahrady Jaroslav Ullmann. I když je to náš dlouholetý kamarád nemohu s ním souhlasit a domnívám se, že v tomto směru nemá mnoho zkušeností. V botanické zahradě ani doma asi mockrát kaktusy do novin nebalil.

Jestliže bydlíte v rodinném domku jistě najdete někde chladnější místo na světle, kde mohou kaktusy přezimovat. Jde o to, aby v zimě nerostly a to se dá zajistit suchem. Znám mnoho lidí kteří zimují úspěšně v bytě a mají lepší výsledky než ti co se snaží zimovat v novinách. Další problém je v tom, že mnoho lidí za kaktusy považuje i ostatní sukulenty jako Euphorbie, Crassuly, Aloe, Hawortie a další. A u těchto rostlin je zimování v novinách ještě problematičtější.

Na jaře je třeba zase kaktusy postupně navyknout na sluneční světlo a to je pak mnohem snažší jestliže v zimě měly alespoň nějaké světlo než úplnou tmu. Rovněž občasná kontrola je snažší jestliže nemusíte kaktusy rozbalovat.

Ostatně jde o diskusi, jestliže jste někdo měl dobré výsledky s tímto způsobem přezimování ozvěte se a podělte se s ostatními. Zejména jde o přípravu před zabalením, musí předcházet úplné zastavení růstu, to je třeba od října ani kapka vody, pak leden a únor v krabici a podobně.

Ukradeno z čelákovického webu - http://www.khc.cz/cacti/diskuse.php


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz