Astrophytum senile var. aureum
   Seriál - krátká zastavení Jarouše Šnicera 4 – září 2003

Notoricky známý „mexičan“, většina rostlin nacházející se v kultuře pochází ze známého pohoří Sierra de la Paila, ze státu Coahuila, nebo z blízkého okolí. Poslední roky je Paila cílem mnoho expedic díky hledání stále záhadné Mammillaria luethyi. Toto zaměření vedlo a dost možná, že ještě povede k řadě významných objevů.

Astrophytum senile var. aureum, podhůří Sierra de la Paila (foto J. Šnicer)

Ačkoliv toto astrofytum není hvězdou první velikosti, stalo se nám průvodcemna mnoha místech spjatých s pátráním po maličké „luethyi“. Za povšimnutí stojí fakt, že jeho výskyt je plošně rozsáhlý. Z toho, co dnes víme, jej lze vymezit hranicemi dvou velkých pohoří, a to již zmíněná Sierra de la Paila, a větší, mnohem rozsáhlejší Sierra Australia, pod níž řadíme i několik menších pohoří. Na cestovní mapě je to území ohraničené silnicemi Saltillo – Torreon, Torreon – Cuatro Cienegas a Saltillo – Monclova.

Astrophytum senile var. aureum
kulturní rostlina ve sbírce P. Pavlíčka

Rostliny osidlující východní část areálu charakterizuje jemnější otrnění, zatímco pro západní část areálu je typická tvorba hrubšího a často i delšího otrnění. Bude bezpochyby zajímavé pozorovat, jak se rostliny vyseté z jednotlivých sběrů budou chovat v kultuře.


Jaroslav Šnicer