Tisíc fotek - Namibia 2003
 (část 1.)

Slíbil jsem, že představím pár obrázků z letošní cesty po Namíbii. Nafotil jsem jich přes tisíc, na fotoaparát SONY F 505 V, ale představím jich postupně jenom zlomek z nich. A taky že o té cestě napíšu pár řádků. Takže vězte, najezdili jsme kolem deseti tisícovek kilometrů, z hlavního města Windhoek na sever až po hranice s Angolou a pak zase až na jih po hranice s JAR, a pak opět do Windhoek…

Než se ale rozepíšu více – prosím věnujte pozornost nabídce tohoto webu: www.qhodnoceni.cz. Tady jsem nabídl do soutěže 2 fotografie – jednu v kategorii soutěžní fotografie a jednu v kategorii páry. Případnou účastí na hlasování mi můžete pomoci k výhře skleněné ceny z Královské huti.

Zleva: Petr Kosina, Libor Kunte, Johny Wolker a Pavel Benda

Zpočátku nás – jak je z obrázku zřejmé – bylo pět. Já (fotografuju), pak Libor Kunte (ředitel střední školy – Děčín, Libverda), Pavel Benda (zástupce ředitele NP České Švýcarsko), Petr Kosina (toho času vyučující na namibijské univerzitě v Okongu) a na stole sedí Johny Wolker, který nás ale brzy opustil, takže dál jsme cestovali jen ve čtyřech.

Commiphora

Comiphora

Na cestě jsme viděli spoustu překrásných stromů Comiphora, kterých je v Namíbii více než 20 druhů. Žel – panovalo zimní období, takže stromy byly bez listů a bez semen. Na druhé straně je ale v „zimě“ v Namíbii velmi příjemné podnebí, možná trochu zima v noci (teploty klesaly téměř k nule…).

Pachypodium lealii

Zato Pachypodium lealii kvetlo o stošest, i když semínka by byla asi vítanější.

Pachypodium lealii

Projeli jsme národním parkem Etosha. Vidíme množství krásných zvířat, dokonce i tři lvy, kteří však ležíce v houští nebyli k focení, a na naše výzvy aby vyšli na planinu nereagovali.

Stádo slonů

Žirafa   Euphorbia virosa (?)

Zebry

Ale ke štěstí nám fakt stačilo téměř na dotekovou vzdálenost se podívat se na stáda slonů, žiraf, zeber, antilop, pakoňů a dalších zvířat, pštrosy nevyjímaje.

V parku se nachází také les Moringa ovalifolia, jsou to krásné bizarní rostliny, bohužel semena nejsou ještě plně zralá.

Moringa ovalifolia

Po výjezdu z parku dojíždíme do městečka s tržištěm – nedal by si někdo smažené housenky?

smažené housenky

V osmém dnu našeho putování se po špatné cestě dostáváme do kopců, na území kmene Himbu. Domorodci tu žijí tradičním životem, jsou to kočující pastevci.

Libor Kunte s Hoodia parviflora

Nacházíme tu efektní trsy Euphorbia – asi virosa i trsy Hoodia parviflora.

Hoodia parviflora

Ráno lezeme ze spacáků šťastní, že nepřišel lev, ale odkudsi z dálky přišly dvě domorodé ženy, které nabízely rukodělné ozdobičky a další primitivní výrobky.

 

Nechaly se ochotně i fotografovat a zejména ta mladší byla docela přítulná – jak dokazuje její společný obrázek s Pavlem.

Konec první části

 


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz