Červen 2003 ve sbírce u Pavlíčků

Je 20 června, asi hodinu do odjezdu na letiště a tak dost spěchám, protože ještě musím zabalit bagáž. Letím se podívat na kytičky do Namíbie, tak doufám, že v příštích novinách budu moci referovat. A tak narychlo vybírám pár kytiček, co bych chtěl dnes představit – a není to jednoduché, protože vše ve skleníku tak bouřlivě odkvetlo, že v tuto dobu není skoro ani kvítek.

Ariocarpus confusus PP 420

Teď se podívejte aspoň na tuhle „zmršeninu“. Je to něco mezi kristátou a monstrosou, jinak Ariocarpus confusus PP 420.

Ariocarpus confusus PP 420

Tu jsem rozkrájel tak, jak jsem už někdy v zimě v novinách sliboval. A pokusíme se společně postupně sledovat vývoj jednotlivých roubovanců, kterých je z té jedné matky aspoň deset.

Rebutia residua

Ale přece jen se kvítek najde – teď je doba, kdy kvetou jihoamerické miniaturky. Jsou to vděčné, nenáročné kytičky, které – pokud je netrápíme někde ve skleníku – tedy pokud mají dost světla a čerstvého vzduchu, rostou jen pár centimetrů nad substrát a kvetou o stošest. Tahle Rebutia se jmenuje residua a honosí se barvičkou, které by si měli všimnout třeba návrháři dámských kombiné…

Rebutia (Aylostera) theresae

… a tohle je taky rebucie – nebo pokud chcete Aylostera – a její jméno je po ženský – jmenuje se theresae, a po světě ji rozšířil náš Karel Kníže pod číslem 1724.

Coryphantha (Escobaria) vivipara var bisbeana

Jako poslední si prohlídneme Coryphantha (Escobaria) vivipara var bisbeana. Pochází ze semen od Stevena Bracka, je hodně mrazuvzdorná a navíc krásná.

Ještě krátký pohled na další mojí momentální chloubu – naše Pavlínka je stále hezčí

A tak se mějte hezky – za měsíc se vrátím


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz